8 Դեկտեմբեր 2010 - 09:20 AMT
Սևանա լճում ձկան ընդհանուր պաշարը 2009թ. կազմել է 278,6 տոննա, որից 170-180 տոննան սիգ: Նման տվյալներ են բերվում 2005-2009թթ. լճի հետազոտման վերբերյալ գրքում, որի հեղինակներն են ՌԴ ԳԱԱ Պապանինի անվան ներքին ջրերի կենսաբանության ինստիտուտի փորձագետներ Յուրի Գերասիմովն ու Սերգեյ Պոդդուբնին: Ընդ որում, 1988թ. ձկան պաշարները լճում կազմում էին 10 788 տոննա, 2005թ.՝ 625 տոննա:
Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում Յուրի Գերասիմովը հաղորդել է, որ ձկների քանակի ավելացմանը խոչընդոտող հիմնական գործոնը որսագողությունն է: «Ձվադրությունից առաջ ձկները հավաքվում են գետերի ակունքներում և այդ պահին շատ խոցելի են որսագողների համար: Առանց գետերի խիստ պաշտպանության իշխանի պոպուլյացիան չի վերականգնվի»,-ճասել է նա: Ըստ նրա, ամենամեծ խնդիրը ձկնորսությունն է էլեկտրական միջոցներով, քանի որ այդ դեպքում վնասվում է ոչ միայն ձուկը, այլ նաև մանրաձուկը: Գերասիմովը հավելել է նաև, որ գետերի վերջին հետազոտության ժամանակ իշխան այնտեղ չի հայտնաբերվել: Ինչ վերաբերում է սիգին, ապա ըստ ռուս փորձագետների, եթե ձկնորսության արգելքը պահպանվի 3-4 տարի, այդ ձկնատեսակի պոպուլյացիան լճում բավականին կավելանա:
Իր հերթին ՀՀ ԳԱԱ հիդրոէկոլոգիայի և իխտիոլոգիայի ինստիտուտի տնօրեն Բարդուղ Գաբրիելյանն ասել է, որ կարմրախայտի չորս տեսակներից երկուսն արդեն անհայտացել են, իսկ երկու ձկնատեսակները գտնվում են անհետացման եզրին: Բացի այդ, նա նշել է, որ եթե նախկինում լճում կար 4 ձկնատեսակներ, ապա այժմ կա 7 ձկնատեսակ, սակայն այդ ձկնատեսակներից 4-ն անցանկալի են, քանի որ հանդիսանում են Սևանի էլիտար ձկնատեսակների մրցակիցները: Անցանկալի ձկնատեասկներ են հանդիսանում լճածածանն ու կարասը, որոնք լիճ են բերվել 1983թ. հետո, ինչպես նաև հայկական տառեխը և ծիածանափայլ կարմրախայտը, որոնք լճում հայտնվել են արդեն 2005թ. հետո:

Общие запасы рыбы в озере Севан в 2009 году составили 278,6 тонн, из них 170-180 тонн сига, такие данные приводятся в книге исследований озера в период с 2005 по 2009 годы экспертами Института биологии внутренних вод им. И.Д. Папанина РАН Юрия Герасимова и Сергея Поддубного. При этом запасы рыбы в озере в 1988 году составляли 10788 тонн, а в 2005 году – 625 тонн.
На пресс-конференции в Ереване Юрий Герасимов сообщил, что самым главным фактором, сдерживающим популяцию рыбы в водоеме, является браконьерство. «Перед тем как подниматься на нерест по реке рыба скапливается у его устьев и в этот момент она очень уязвима для браконьеров. Без мер по жесткой охране рек популяция форели не восстановится», – сказал он. Причем самой большой проблемой, по мнению эксперта, является ловля рыбы электроудочками, так как в этом случае погибает не только крупная рыба, но и малек. Герасимов добавил, что во время последнего исследования рек, впадающих в Севан, форели в них практически не было обнаружено. Что касается сига, то по мнению российских экспертов, при запрете его ловли в течение 3-4-х лет популяция данного вида рыбы в озере значительно вырастет.
В свою очередь, директор Института гидроэкологии и ихтиологии Национальной Академии Наук РА Бардух Габриелян сообщил, что из ранее существующих четырех видов форели два вида уже исчезли, а два других вида находятся на грани исчезновения. Кроме того, он подчеркнул, что если раньше в озере было 4 вида рыбы, то сейчас стало 7 видов, но 4 из них нежелательны, так как являются соперниками более элитных сортов рыб Севана. Нежелательными видами рыбы в озере эксперт назвал – карп и карась, которые были завезены в озеро после 1983 года, а также быстрянку армянскую и радужную форель, которые появились в озере в период после 2005 года.