Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովն իր հայտարարության մեջ կոչ է անում Թուրքիային մինչ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների վավերացումը վերացնել Հայաստանի շրջափակումը: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ եվրաինտեգրման գծով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, կարևոր է, որ հայտարարության հեղինակները կոչ են անում Թուրքիային անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել Երևանի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ և որքան հնարավոր է արագ բացել սահմանը Հայաստանի հետ:
Հայտարարության մեջ հիշատակվում է 1987թ. հունիսի 18-ի Եվրախորհրդարանի բանաձևը Հայկական հարցի քաղաքական լուծման վերաբերյալ:

8 Декабрь 2010 - 13:42 AMT
Комиссия парламентского сотрудничества Армения-ЕС в принятом по итогам в Брюсселе заседания заявлении призывает Турцию до ратификации армяно-турецких Протоколов прекратить блокаду Армении. Как на пресс-конференции в Ереване заявила председатель постоянной комиссии по вопросам евроинтеграции Национального Собрания Армении Наира Зограбян, важно, что авторы заявления призывают Турцию предпринять необходимые шаги по установлению добрососедских отношений с Ереваном и как можно скорее открыть границу с Арменией.
В заявлении упоминается резолюция Европейского парламента от 18 июня 1987 года о политическом решении Армянского вопроса.