Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովն իր հայտարարության մեջ կոչ է անում Թուրքիային մինչ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների վավերացումը վերացնել Հայաստանի շրջափակումը: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ եվրաինտեգրման գծով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, կարևոր է, որ հայտարարության հեղինակները կոչ են անում Թուրքիային անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել Երևանի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ և որքան հնարավոր է արագ բացել սահմանը Հայաստանի հետ:
Հայտարարության մեջ հիշատակվում է 1987թ. հունիսի 18-ի Եվրախորհրդարանի բանաձևը Հայկական հարցի քաղաքական լուծման վերաբերյալ:

8 December 2010 - 13:42 AMT
In its final statement, the EU-Armenia parliamentary cooperation committee urged Turkey adopted based on the results of a sitting in Brussels to lift Armenia’s blockade prior to ratification of the Armenian-Turkish Protocols ratification.
Chairperson of the RA NA Standing Committee on European Integration Affairs Naira Zohrabyan told a press conference in Yerevan that it is important that the statement authors urge Turkey to take relevant actions for the establishment of good neighborly relations with Yerevan and open its border with Armenia as soon as possible.
The statement makes a reference to the June 18, 1987, European Parliament’s resolution on political solution of the Armenian Cause.