8 Դեկտեմբեր 2010 - 13:47 AMT
Հայ երիտասարդությունը պայքարում է բրիտանական հանրագիտարանում Հայաստանի մասին տեղեկությունների կեղծման դեմ
«Ընդդեմ հանրագիտարանային կեղծիքի» նախաձեռնողական խումբը պայքար է մղում բրիտանական հանրագիտարանում Հայաստանի մասին տեղեկատվության կեղծման դեմ: «Առայժմ մենք զանազան քարոզարշավներ ենք իրականացնում Ինտերնետի միջոցով, մասնավորապես այնպիսի սոցիալական ցանցերում, ինչպիսին են «Facebook»-ը, «Օդնոկլասնիկի.ռու»-ն, «Վ կոնտակտե»-ն և այլն: Սակայն դեկտեմբերի 15-ին խաղաղ երթ կկազմակերպվի ի նշան ռուսական «Մախաոն» հրատարակության կողմից վերահրատարակված բրիտանական «Աշխարհագրության մեծ նկարազարդ հանրագիտարանում» տեղ գտած Հայաստանի մասին տեղեկատվության կեղծումների դեմ բողոքի»,- դեկտեմբերի 8-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց «Անկախ» շաբաթաթերթի թղթակից, «Ընդդեմ հանրագիտարանային կեղծիքի» նախաձեռնողության համակարգող Անի Գասպարյանը: Նրա խոսքով` խումբը կփորձի գրավել Մեծ Բրիտանիայի և Ռուսաստանի դեսպանությունների ուշադրությունը` ակնկալելով նրանց աջակցությունը:
«Միասին» երիտասարդական շարժման նախագահ, նորաստեղծ նախաձեռնողական խմբի անդամ Հակոբ Հակոբյանն իր հերթին նկատեց, որ «նման կեղծ տեղեկատվության տարածումն ինտերնետում կամ պարբերականներում նույնպես զայրույթ կառաջացներ, բայց ոչ այնքան ուժեղ, ինչպիսին առաջ բերեցին հանրագիտարանում տեղ գտած կեղծումները». «Չէ՞ որ նման գրականությունից տեղեկություններն օգտագործվում են գիտական աշխատանքներում, դրանց հղումներ են կատարում, հենց դա է հատկապես զայրացնում մեր կողմին»:
«Ընդդեմ հանրագիտարանային կեղծիքի» նախաձեռնողական խմբի անդամներն ավելացրեցին, որ իրենք նույնպես մտադիր են Սփյուռքին դիմել աջակցության համար, իսկ անհրաժեշտության դեպքում` ղեկավարվել միջազգային իրավունքի սկզբունքներով:
2003 թվականին մանկական գրականության բրիտանական «Մակմիլլան» հրատարակությունը «Աշխարհագրության մեծ նկարազարդ հանրագիտարան» հրատարակեց, որում տեղ գտան Հայաստանի մասին կեղծված տվյալներ: Գրքում, մասնավորապես, ասվում է, որ նախ` «Հայաստանում պետական լեզուն հայերենն ու ադրբեջաներենն են»: Երկրորդը` «երկրում գործում է Հայ Առաքելական Ուղղափառ եկեղեցին և Շիա Իսլամը»: Երրորդը` 1991թ. անկախացումից ի վեր Հայաստանը հակամարտության մեջ է Ադրբեջանի հետ` Լեռնային Ղարաբաղի` «մեծ թվով հայ բնակչությամբ ադրբեջանական տարածքի համար»: Բոլոր այս փաստերը կոպիտ կեղծումներ են և բոլորովին չեն համապատասխանում իրականությանը: 2009 թվականին ռուսական «Մախաոն» հրատարակությունը թարգմանեց և վերահրատարակեց բրիտանական «Աշխարհագրության մեծ նկարազարդ հանրագիտարանը»` իր հրատարակության մեջ նույնպես ներառելով իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկությունները:
Այդ կեղծումները հայտնաբերվեցին հայ լրագրողի կողմից այս տարվա սեպտեմբերի 24-ին: Դրա հետևանքը եղավ «Ընդդեմ հանրագիտարանային կեղծիքի» նախաձեռնողական խմբի ստեղծումը, որի մեջ արդեն մտել են ավելի քան մեկ տասնյակ երիտասարդական կազմակերպություններ և զանազան կուսակցությունների երիտասարդական կառույցներ: Խմբի անդամները զանազան քարոզարշավերի միջոցով փորձում են դիմակայել կեղծումներին և հասնել սխալների ուղղման: Նրանց գործունեությունն ուղղված է նաև ապագայում նման երևույթների կանխմանը:

8 Декабрь 2010 - 13:47 AMT
Инициативная группа “Против энциклопедических фальсификаций” ведет борьбу против фальсификации информации об Армении в британской энциклопедии. “Мы пока осуществляем различные кампании посредством Интернета, в частности, таких социальных сайтов как “Facebook”, “Одноклассники.ru”, “В контакте” и т.д. Но 15 декабря будет организовано крупное мирное шествие в знак протеста против фальсификаций, нашедших место в британской “Большой иллюстрированной энциклопедии географии ”, переизданной российским издательством “Махаон”, – сказала 8 декабря на пресс-конференции в Ереване корреспондент еженедельной газеты “Анках”, координатор инициативной группы “Против энциклопедических фальсификаций” Ани Гаспарян. По ее словам, группа постарается привлечь внимание посольств Великобритании и России, ожидая содействия с их стороны.
В свою очередь, председатель молодежного движения “Миасин”, член новосозданной инициативной группы Акоп Акопян заметил, что “распространение подобной неверной информации в Интернете или в периодике также вызвало бы гнев, но не такой сильный, как то, что фальсификации, включены в энциклопедии”: “Ведь сведения из подобной литературы используются в научных трудах, на них ссылаются, именно это вызывает особый гнев с нашей стороны”.
Члены группы “Против энциклопедических фальсификаций” добавили, что они также намерены обратиться к диаспоре за поддержкой, а при необходимости руководствоваться принципами Международного права.
В 2003 году британское издательство детской литературы “Макмиллан” выпустило энциклопедию под названием “Большая иллюстрированная энциклопедия географии”, в которой нашли место сфальсифицированные данные об Армении. К книге, в частности, говорится, что, во-первых, «государственным языком в Армении, наряду с армянским, является также азербайджанский». Во-вторых, «в стране действует Армянская Апостольская Православная церковь и Шиа Ислам». В-третьих, начиная с 1991 года, после провозглашения независимости, Армения конфликтует с Азербайджаном относительно Нагорного Карабаха – «азербайджанской территории с армянским населением». Все эти факты являются грубыми фальсификациями и абсолютно не соответствуют истине. В 2009 году “Большую иллюстрированную энциклопедию географии” перевело и издало российское издательство “Махаон”, также включив в свое издание несоответствующую действительности информацию.
Эти фальсификации были обнаружены армянской журналисткой 24 сентября текущего года. Следствием этого явилось создание молодежной инициативной группы “Против энциклопедических фальсификаций”, в которую уже вошли более десятка молодежных организаций и молодежных структур различных партий. Члены группы посредством многочисленных кампаний пытаются противостоять фальсификациям и добиться исправления ошибок. Их деятельность также направлена на предотвращение подобных явлений в будущем.