8 Դեկտեմբեր 2010 - 14:26 AMT
Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը հրաժարական է տվել: Հրաժարականի պատճառը միջադեպն է, որ տեղի է ունեցել նրա և ՀՀ նախագահի աշխատակազմի արարողակարգային ծառայության աշխատակից Արամ Կանդայանի միջև:
Միջադեպը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 3-ին հանրահայտ տենոր Պլասիդո Դոմինգոյի երևանյան համերգի ժամանակ: Մասնավորապես, Բեգլարյանի տիկինը և նրա ընկերուհին զբաղեցրել են Հայաստանի նախագահի համար նախատեսված տեղերի հարևան աթոռները, որտեղ ըստ արարողակարգի իրավունք ունեն նստելու միայն Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ԱԺ խոսնակը և վարչապետը: Արամ Կանդայանը խնդրել է Բեգլարյանի տիկնոջը մեկ այլ տեղ զբաղեցնել: Սակայն, այդ խնդրանքը առաջացրել է վերջինիս վրդովմունքը, որն այդ միջադեպի առնչությամբ բողոքել է ամուսնուն: Իր հերթին Գագիկ Բեգլարյանը խնդրել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանին հանդիպում կազմակերպել Արամ Կանդայանի հետ, որին նախկին քաղաքապետը տարել է իրեն պատկանող «Մետաքս» կոմբինատ և դաժան ծեծի ենթարկել:
Այսօր ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար Արմեն Արզումանյանը լրագրողներին հաստատել է, որ միջադեպ, իրոք, տեղի է ունեցել, սակայն, ասել է, որ առևանգման և ծեծի ենթարկելու մասին լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը:

Yerevan Mayor Gagik Beglaryan has resigned his position. The decision was prompted by the incident between the Mayor and the employee of the presidential staff’s protocol department Aram Kandayan.
The incident occurred on December 3, at Yerevan-hosted concert of Spanish tenor Placido Domingo. Beglaryan’s spouse and her friend took seats next to that of Armenian president’s, which, according to the protocol, are meant for the Catholicos of All Armenians, parliamentary speaker and Armenia’s Prime Minister. Aram Kandayan asked Beglaryan’s wife to change her seat.
However, Mrs. Beglaryan, outraged by the request, complained about it to her husband, who, in turn, asked the head of the presidential staff Karen Karapetyan to set up a meeting with Kandayan, who severely beat him on the territory of Metaks factory.