9 Դեկտեմբեր 2010 - 09:57 AMT
Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի և ՀՀ նախագահի արարողակարգի ծառայության աշխատակից Արամ Կանդայանի միջև տեղի ունեցած միջադեպը տխուր երևույթ է ՀՀԿ-ի համար: Այդ մասին խորհրդարանում լրագրողներն է հայտարարել Հայաստանի ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Գալուստ Սահակյանը: «Չեմ կարող ասել, թե ինչպես կանդրադառնա այս միջադեպը ՀՀԿ հեղինակության վրա, սակայն մենք պետք է պահենք մեզ այնպես, ինչպես քաղաքակիրթ երկրներում»,-ասել է Սահակյանը:
Այն հարցին, թե արդյոք հրաժարական կտար Երևանի նախկին քաղաքապետը, եթե Կանդայանի փոխարեն լիներ շարքային քաղաքացի, Գ.Սահակյանը նշել է. «Կարծում եմ, որ Բեգլարյանը ամեն դեպքում խիստ պատասխանատվության կենթարկվեր: Սակայն, Գագիկ Բեգլարյանի հրաժարականը ոչ թե պատիժ է, այլ քաղաքական որոշում: Բեգլարյանը, հասկանալով, որ միջադեպի պատճառով խնդիրներ են առաջացել, հրաժարական տվեց»:
Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը հրաժարական է տվել: Հրաժարականի պատճառը միջադեպն է, որ տեղի է ունեցել նրա և ՀՀ նախագահի աշխատակազմի արարողակարգային ծառայության աշխատակից Արամ Կանդայանի միջև:
Միջադեպը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 3-ին հանրահայտ տենոր Պլասիդո Դոմինգոյի երևանյան համերգի ժամանակ: Մասնավորապես, Բեգլարյանի տիկինը և նրա ընկերուհին զբաղեցրել են Հայաստանի նախագահի համար նախատեսված տեղերի հարևան աթոռները, որտեղ ըստ արարողակարգի իրավունք ունեն նստելու միայն Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ԱԺ խոսնակը և վարչապետը: Արամ Կանդայանը խնդրել է Բեգլարյանի տիկնոջը մեկ այլ տեղ զբաղեցնել: Սակայն, այդ խնդրանքը առաջացրել է վերջինիս վրդովմունքը, որն այդ միջադեպի առնչությամբ բողոքել է ամուսնուն: Իր հերթին Գագիկ Բեգլարյանը խնդրել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանին հանդիպում կազմակերպել Արամ Կանդայանի հետ, որին նախկին քաղաքապետը տարել է իրեն պատկանող «Մետաքս» կոմբինատ և դաժան ծեծի ենթարկել:
ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար Արմեն Արզումանյանը լրագրողներին հաստատել է, որ միջադեպ, իրոք, տեղի է ունեցել, սակայն, ասել է, որ առևանգման և ծեծի ենթարկելու մասին լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը:

Инцидент между экс-мэром Еревана Гагиком Бегларяном и сотрудником отдела службы протокола президента Армении Арамом Кандаяном – печальное явление для правящей Республиканской партии (РПА) Армении. Об этом в парламенте заявил журналистам председатель фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян. «Не могу сказать, как этот инцидент повлияет на репутацию РПА, но мы должны вести себя так, как ведут себя в цивилизованных странах»,- сказал Саакян.
На вопрос о том, подал бы экс-мэр Еревана в отставку, если бы на месте сотрудника отдела протокола президента был рядовой гражданин, председатель РПА заявил: «Думаю, что Бегларян понес бы более строгое наказание в этом случае. Но отставка мэра не была наказанием, а всего лишь политическим решением. Гагик Бегларян, поняв, что из-за инцидента возникли проблемы, подал в отставку».
Мэр Еревана Гагик Бегларян подал в отставку накануне. Причиной отставки Бегларяна послужил инцидент, возникший между ним и сотрудником протокольного отдела аппарата президента Армении Арамом Кандаяном.
Инцидент произошел 3 декабря во время ереванского концерта всемирно известного тенора Пласидо Доминго. В частности, супруга Бегларяна и ее подруга заняли места рядом с местами президента Армении, где по протоколу имеют право сидеть только Католикос Всех армян, спикер парламента и премьер-министр Армении. Арам Кандаян попросил супругу Бегларяна пересесть. Однако эта просьба вызвала возмущение жены Бегларяна, которая пожаловалась мужу. В свою очередь Гагик Бегларян попросил руководителя аппарата президента Карена Карапетяна организовать встречу с Кандаяном, которого отвез на принадлежащий ему завод "Метакс" и жестоко избил его.
В тот же день пресс-секретарь президента Армении Армен Арзуманян подтвердил журналистам, что инцидент на самом деле имел место, однако, сказал он, не было ни похищения, ни жестокого избиения.