9 Դեկտեմբեր 2010 - 10:05 AMT
Բաքվի հայկական եկեղեցում անցկացվում են վերականգնողական աշխատանքներ, Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Ստեփան Գրիգորյանը, որը դեկտեմբերի 1-3-ը գտնվում էր Բաքվում` Հարավային Կովկասի խնդիրներին նվիրված համաժողովին մասնակցելու համար: Նրա խոսքերով, եկեղեցին բավական լավ վիճակում է և բոլորովին չի վնասվել: Հայ փորձագետը նաև հաղորդել է, որ եկեղեցու շուրջ կառուցվել է ցանկապատ, և նրա շուրջ միշտ հսկողություն է սահմանված: Միաժամանակ Գրիգորյանն ասել է, որ վերականգնման աշխատանքները գտնվում են Ադրբեջանի կառավարության վերահսկողության տակ: «Ես դա դրական քայլ եմ համարում: Գլխավորն այն է, որ Բաքվում խոստովանում են, որ դա հայկական եկեղեցի է»,- ասել է Գրիգորյանը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, թե ում համար է վերականգնվում եկեղեցին, եթե այնտեղ հայեր չկան, նա վստահբար ասել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումից հետո «բարձրացվելու է նաև հայ փասխտականներին իրենց նախկին բնակության վայերեր վերադարձնելու հարցը»:

9 Декабрь 2010 - 10:05 AMT
В армянской церкви в Баку проводятся восстановительные работы, заявил на пресс-конференции в Ереване директор Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества Степан Григорян, который с 1 по 3 декабря находился в Баку для участия в форуме, посвященном проблемам Южного Кавказа. По его словам, церковь находится в довольно хорошем состоянии и ничуть не повреждена. Армянский эксперт также сообщил, что около церкви установлено ограждение, и около нее всегда находится охрана. При этом Григорян сказал, что работы по восстановлению церкви находятся под контролем правительства Азербайджана. «Я считаю это положительным шагом. Главное то, что в Баку признают, что это армянская церковь», – сказал Степан Григорян.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, для кого восстанавливается церковь, если там нет армян, армянский эксперт выразил уверенность, что после урегулирования карабахского конфликта, будет также «поднят вопрос возврата армянских беженцев на свои прежние места проживания».