9 Դեկտեմբեր 2010 - 10:20 AMT
«Մեր թատրոնը միայն մեկ բեմ ունի, ինչը շատ է բարդացնում մեր աշխատանքը: Այդ բեմում մենք և' փորձեր ենք կատարում, և' գլխավոր փորձն ենք անում, և' ելույթ ենք ունենում, ինչը շատ անհարմար է»,- դեկտեմբերի 9-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Ալ.Սպենդիարյանի անվ. Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով` սկզբնապես շենքը նախատեսված չի եղել օպերայի և բալետի համար:
«Ալեքսանդր Թամանյանը սկզբնապես Ժողովրդական տուն (մշակույթի տուն) էր նախագծել և չէր ենթադրում, որ շենքը կարող է ծառայել օպերայի և բալետի համար»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Նա ավելացրեց, որ նախկինում Կողբացու փողոցում գտնվող թատրոնն ուներ մի սրահ (մոտ 340 քառ. մ), «որտեղ գտնվում էին արվեստանոցը, լվացքատունը և շատ այլ բաներ, սակայն այն մեզանից խլեցին, ըստ երևույթին, պետական կարիքների համար»:
Նա նշեց նաև, որ մեկ այլ ոչ պակաս կարևոր խնդիրն այն է, որ երաժշտական գործիքները շատ հին են և վաղուց արդեն իրենց դարն ապրել են:

9 Декабрь 2010 - 10:20 AMT
“Наш театр имеет только одну сцену, что очень затрудняет нашу работу. На этой сцене мы и репетируем, и проводим генеральные репетиции, и выступаем, что очень неудобно”, – сказал 9 декабря на пресс-конференции в Ереване директор Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна Камо Ованисян. По его словам, изначально здание не было предназначено для оперы и балета.
“Александр Таманян изначально проектировал Народный дом (дом культуры) и не предполагал, что здание будет служить для оперы и балета”, – отметил Ованисян.
Он добавил, что раньше театр на улице Кохбаци располагал помещением (около 340 кв.м.), «где размещались мастерская и прачечная, и многое другое, но у нас его забрали, видимо, для государственных нужд». Он также отметил, что другой не менее важной проблемой является то, что музыкальные инструменты уже очень старые и давно отжили свой век.