Եթե նման անհրաժեշտություն ծագի, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը` որպես խորհրդարանում քաղաքական մեծամասնություն, ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին օրինագիծը կընդգրկի Ազգային Ժողովի մեծ օրակարգում: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակիցը, այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀԿ քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքով` այն, որ կոալիցիան չմասնակցեց «Ժառանգություն»ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացրած օրինագծի քվեարկությանը, ՀՀԿ քմահաճույքը չի:
«Մինչ օրս «Ժառանգություն» խմբակցությունից իմ գործընկերներն ինձ չեն համոզել նրանում, որ Հայաստանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչման մասին օրինագծի ընդունումը կարող է ինչ-որ կերպ օգնել Ղարաբաղի միջազգային ճանաչմանը»,- ասաց ՀՀԿ քարտուղարը` մեկնաբանելով քվեարկությանը չմասնակցելու մասին կոալիցիայի որոշումը: Շարմազանովը հիշեցրեց Հայաստանի նախագահի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի դեպքում Հայաստանը կճանաչի Արցախի անկախությունը:
Դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանի խորհրդարանում պետք է կայանար Արցախի անկախության ճանաչման մասին օրինագծի վերաբերյալ քվեարկությունը: Քվեարկությանը մասնակցեցին ընդամենը 13 պատգամավորներ, որոնք քվեարկեցին Արցախի անկախության ճանաչման օգտին, սակայն քվորումի բացակայության արդյունքում քվեարկությունը չկայացավ:

9 December 2010 - 11:22 AMT
Eduard Sharmazanov: should the necessity arise, RPA will put the bill on Armenia’s recognition of NKR independence on parliamentary agenda
Should the necessity arise, Republican Party of Armenia (RPA), as a political majority in parliament, will put the bill on Armenia’s recognition of NKR independence on National Assembly agenda, RPA secretary Eduard Sharmazanov stated.
As he told a news conference, the coalitions’ decision to refrain from participating in Heritage-submitted bill voting was not a mere whim.
“Up till now, my Heritage colleagues failed to persuade me that Armenia’s recognition of NKR independence might somehow promote the international acknowledgement of Artsakh’s independence,” RPA secretary noted, commenting on coalition’s decision on non-participation in voting.
In conclusion, Sharmazanov reminded about presidential statement on readiness to recognize Artsakh independence in case of Azerbaijan’s military aggression.
On December 9, a voting for the bill on recognition of Artsakh independence in Armenian parliament was scheduled. The 13 MPs present voted for Artsakh independence acknowledgement. However, the voting was announced void for the absence of quorum.