Եթե նման անհրաժեշտություն ծագի, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը` որպես խորհրդարանում քաղաքական մեծամասնություն, ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին օրինագիծը կընդգրկի Ազգային Ժողովի մեծ օրակարգում: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակիցը, այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀԿ քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքով` այն, որ կոալիցիան չմասնակցեց «Ժառանգություն»ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացրած օրինագծի քվեարկությանը, ՀՀԿ քմահաճույքը չի:
«Մինչ օրս «Ժառանգություն» խմբակցությունից իմ գործընկերներն ինձ չեն համոզել նրանում, որ Հայաստանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչման մասին օրինագծի ընդունումը կարող է ինչ-որ կերպ օգնել Ղարաբաղի միջազգային ճանաչմանը»,- ասաց ՀՀԿ քարտուղարը` մեկնաբանելով քվեարկությանը չմասնակցելու մասին կոալիցիայի որոշումը: Շարմազանովը հիշեցրեց Հայաստանի նախագահի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի դեպքում Հայաստանը կճանաչի Արցախի անկախությունը:
Դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանի խորհրդարանում պետք է կայանար Արցախի անկախության ճանաչման մասին օրինագծի վերաբերյալ քվեարկությունը: Քվեարկությանը մասնակցեցին ընդամենը 13 պատգամավորներ, որոնք քվեարկեցին Արցախի անկախության ճանաչման օգտին, սակայն քվորումի բացակայության արդյունքում քվեարկությունը չկայացավ:

Если возникнет такая необходимость, Республиканская партия Армении, как политическое большинство в парламенте, включит законопроект о признании Арменией независимости НКР в большую повестку Национального Собрания. Как сообщает парламентский корреспондент PanARMENIAN.Net, об этом в беседе с журналистами заявил секретарь РПА Эдуард Шармазанов. По его словам, то, что коалиция не приняла участия в голосовании по представленному оппозиционной фракцией “Наследие” законопроекту, не является капризом РПА.
“До сих пор мои коллеги из фракции “Наследие” не убедили меня в том, что принятие законопроекта о признании Арменией независимости Арцаха может как-либо помочь международному признанию Карабаха”, – сказал секретарь РПА, комментируя решение коалиции о неучастии в голосовании. Шармазанов напомнил о заявлении президента Армении о том, что в случае военной агрессии Азербайджана Армения признает независимость Арцаха.
9 декабря в парламенте Армении должно было состояться голосование по законопроекту о признании независимости Арцаха. В голосовании приняли участие всего 13 депутатов, которые проголосовали за независимость Арцаха, но в результате отсутствия кворума голосование не состоялось.