Սաֆարովը չի կարող էքստրադիցիայի ենթարկվել, անկախ նրանից, որ Հունգարիայի ու Ադրբեջանի միջև համաձայնություն գոյություն ունի էքստրադիցիայի մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել 2006թ. դատավարության ժամանակ ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Հայկ Դեմոյանը: «Եթե Հունգարիան նման քայլի գնա, նա պարտավոր է իրազեկել այդ մասին Հայաստանին: Սակայն, հանցագործության ծանրությունն ու մեղմացուցիչ հանգամանքների բացակայությունը անհնար են դարձնում Սաֆարովի էքստրադիցիան»,-ասել է Դեմոյանը:
Ռամիլ Սաֆարովը Բուդապեշտի քաղաքային դատարանի 2006թ. ապրիլի 13-ի որոշմամբ ցմահ ազատազրկման դատապարտվեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար, որին նա կացնահարել էր քնած ժամանակ: Երկու սպաները Բուդապեշտում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի անգլերեն լեզվի դասընթացներին: 2007թ. ապրիլի 22-ին Բուդապեշտի քաղաքային դատարանը, քննելով գործը, ուժի մեջ թողեց դատավճիռը:
Նախօրեին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկատվություն էին տարածել այն մասին, որ Իրավաբանների միջազգային միության փոխնախագահ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Իլհամ Ռահիմովի, դեկտեմբերի 6-7 Հունգարիա այցի շրջանակներում քննարկել է Ռամիլ Սաֆարովի Ադրբեջան էքստրադիցիայի հարցը:

9 Декабрь 2010 - 12:47 AMT
Рамиль Сафаров не может быть экстрадирован на родину, несмотря на то, что между Венгрией и Азербайджаном есть соглашение об экстрадиции. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил представитель Министерства обороны РА на судебном процессе в 2006 году Айк Демоян. «Если Венгрия решится на такой шаг, то она обязательно должна поставить об этом в известность Армению. Однако тяжесть преступления и отсутствие смягчающих обстоятельств делает экстрадицию Рамиля Сафарова невозможной», – подчеркнул Демоян.
Рамиль Сафаров по приговору Будапештского городского суда от 13 апреля 2006 года был приговорен к пожизненному заключению за убийство армянского офицера Гургена Маркаряна, которого зарубил топором, когда тот спал. Оба находились в Будапеште в рамках программы НАТО «Партнерство во имя мира» на курсах английского языка. 22 февраля 2007 года Будапештский городской апелляционный суд, рассмотрев дело, оставил приговор в силе.
Накануне азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что в Будапеште в ходе визита вице-президента Международного союза юристов, доктора юридических наук Ильхама Рагимова обсужден вопрос экстрадиции Рамиля Сафарова в Азербайджан.