9 Դեկտեմբեր 2010 - 13:29 AMT
«Բացի «Սայաթ-Նովա» օպերայից, հաջորդ տարի պրեմիերայի է պատրաստվում նաև Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետը: Բալետի բեմադրիչն է Ռուդոլֆ Խառատյանը»,-դեկտեմբերի 9-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ա.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա, «ցանկալի կլիներ այլ պրեմիերաներ չբեմադրել 2011թ., վերականգնելու համար հին խաղացանկը: «Մենք որոշակի խնդիրներ ունենք «Կարմենի», «Տրուբադուրի», «Ժիզելի», «Նորմայի» բեմականացման հարցում»,-ասել է Հովհաննիսյանը:
Ամփոփելով 2010թ. արդյունքները՝ նա նշել է. «2010թ., ինչպես և 2009թ., շատ լարված էր, քանի որ մենք աշխատում էինք միանգամից մի քանի ներկայացուցմների վրա: Հովհաննիսյանը հավելել է, որ ամեն տարի պետբյուջեից տարբեր գումար է հատկացվում թատրոնին կախված ներկայացումների քանակից: «2011թ. համար հատկացվել է 45 մլն դրամ «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետի կապակցությամբ, քանի որ բեմական հագուստն ու դեկորացիաները շատ թանկ են: «Աիդա» և «Սայաթ-Նովա» օպերաների համար հատկացվել է 50 մլն դրամ յուրաքանչյուրին»,-ասել է նա:
2011 Երևանի օպերային թատրոնը կարող է մեկնել հյուրախաղերի, եթե բոլոր ծախսերն իր վրա վերցնեն հրավիրող կողմերը:

9 Декабрь 2010 - 13:29 AMT
“Помимо премьеры оперы “Саят-Нова”, к премьере в следующем году готовится также балет Прокофьева “Ромео и Джульетта”. Постановщик балета – Рудольф Харатян”, – сказал 9 декабря на пресс-конференции в Ереване директор Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна Камо Ованисян.
По его словам, “было бы желательно не ставить новых премьер в 2011, чтобы восстановить свой старый репертуар”. “ У нас сейчас имеются определенные проблемы с постановкой “Кармен”, “Трубадура”, “Жизели”, “Нормы”. Хотелось бы в следующем году восстановить эти постановки, прежде чем ставить новые”, – подчеркнул Ованисян.
Подводя итоги 2010 года, он отметил: “2010 так же, как и 2009, прошел в очень напряженном ритме, так как мы одновременно работали над несколькими представлениями: опер “Аида” и “Саят-Нова” и балета Прокофьева “Ромео и Джульетта”.
Директор Театра оперы и балета добавил, что каждый год государственный бюджет выделяет театру разную сумму в зависимости от представлений. “На 2011 год выделено 45 млн драмов в связи с постановкой балета “Ромео и Джульетта”, поскольку одежда и декорации очень дорогие. На оперы “Аида” и “Саят-Нова” было выделено по 50 млн драмов”, – сказал он.
Ованисян также отметил, что на 2011 год планируются гастроли, но только в случае, если все затраты возьмут на себя приглашающие стороны.