9 Դեկտեմբեր 2010 - 15:38 AMT
«Ժառանգություն». Իշխող կոալիցիան պատասխանատվություն է կրելու ԼՂՀ ճանաչման ձախողման հետևանքների համար
Հայաստանը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը, քանի որ վերջինս` որպես անկախ պետություն, համապատասխանում է ինքնիշխան պետականության անհրաժեշտ չափանիշներին: Այդ մասին ԼՂՀ ճանաչման հարցով դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ-ում կայացած քվեարկության կապակցությամբհայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցությունը: «Այսօրինակ որոշումն ուշացել է. այն պետք է ընդունվեր 1992-ին կամ առնվազն 1994-ին` հրադադարի հաստատմանը զուգընթաց: Այսօր էլ դեռ ուշ չէր կատարել Արցախի Հանրապետության ճանաչման քայլ: Մենք ակնկալում էինք, որ իշխանությունները կգիտակցեն, որ ժամանակը Հայաստանի օգտին չի աշխատում և Արցախի ճանաչման հարցը հետզհետե ավելի է դժվարանում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը հայտարարում է. եթե կառավարող կոալիցիան պատրաստակամություն հայտներ մտցնել օրինագիծը խորհրդարանի մեծ օրակարգ` հարմար պահին համատեղ որոշմամբ քվեարկության դնելու հեռանկարով, ապա կուսակցությունը պատրաստ էր անգամ չդնել օրինագիծը քվեարկության:
«Մենք հայտարարում ենք, որ վարչակարգի կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչման այսօրվա տապալման բոլոր բացասական հետևանքների համար ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է դրա ղեկավարների և նրա կամքը կատարող կոալիցիայի վրա»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

9 December 2010 - 15:38 AMT
Heritage: ruling coalition responsible for negative consequences ensuing from failure to recognize NKR independence
Armenia must recognize NKR independence, as Artsakh conforms to all the norms of sovereign state, Heritage opposition party statement stresses.
“The resolution is belated, as it should have been passed in 1992 or 1994, parallel to establishment of ceasefire. Even today, it wasn’t too late to recognize NKR independence. We expected Armenian authorities to understand that time isn’t on Armenia’s side, with Artsakh recognition issue becoming increasingly complicated,” the statement said.
As Heritage noted, should the ruling coalition agree to include the bill on NKR recognition i parliamentary agenda, the party would agree for the bill not to be put to vote.
“We announce the ruling coalition responsible for all negative consequences, ensuing from the voting failure,” the statement concludes.