9 Դեկտեմբեր 2010 - 15:38 AMT
«Ժառանգություն». Իշխող կոալիցիան պատասխանատվություն է կրելու ԼՂՀ ճանաչման ձախողման հետևանքների համար
Հայաստանը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը, քանի որ վերջինս` որպես անկախ պետություն, համապատասխանում է ինքնիշխան պետականության անհրաժեշտ չափանիշներին: Այդ մասին ԼՂՀ ճանաչման հարցով դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ-ում կայացած քվեարկության կապակցությամբհայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցությունը: «Այսօրինակ որոշումն ուշացել է. այն պետք է ընդունվեր 1992-ին կամ առնվազն 1994-ին` հրադադարի հաստատմանը զուգընթաց: Այսօր էլ դեռ ուշ չէր կատարել Արցախի Հանրապետության ճանաչման քայլ: Մենք ակնկալում էինք, որ իշխանությունները կգիտակցեն, որ ժամանակը Հայաստանի օգտին չի աշխատում և Արցախի ճանաչման հարցը հետզհետե ավելի է դժվարանում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը հայտարարում է. եթե կառավարող կոալիցիան պատրաստակամություն հայտներ մտցնել օրինագիծը խորհրդարանի մեծ օրակարգ` հարմար պահին համատեղ որոշմամբ քվեարկության դնելու հեռանկարով, ապա կուսակցությունը պատրաստ էր անգամ չդնել օրինագիծը քվեարկության:
«Մենք հայտարարում ենք, որ վարչակարգի կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչման այսօրվա տապալման բոլոր բացասական հետևանքների համար ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է դրա ղեկավարների և նրա կամքը կատարող կոալիցիայի վրա»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

9 Декабрь 2010 - 15:38 AMT
Армения должна признать независимость Нагорно-Карабахской Республики, поскольку она, как независимое государство, соответствует всем необходимым нормам суверенного государства. Об этом говорится в заявлении оппозиционной партии “Наследие”. “Подобное решение запоздалое. Оно должно было быть принято в 1992 или хоть в 1994 году, параллельно установлению режима прекращения огня. Сегодня еще было не поздно пойти на признание Республики Арцах. Мы ожидали, что власти Армении осознают, что время не работает в пользу Армении, и что вопрос признания Арцаха все более усложняется”, – сказано в заявлении.
Партия “Наследие” заявляет: если бы правящая коалиция согласилась включить законопроект о признании НКР в большую повестку парламента, то партия согласилась бы на то, чтобы законопроект не был поставлен на голосование.
“Мы заявляем, что ответственность за все негативные последствия, исходящие из провала голосования законопроекта, будут лежать на правящей коалиции страны”,- отмечено в заявлении.