Նոր նախարարների պաշտոնանկության հարցը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունում չի քննարկվել: Այդ մասին, ելույթ ունենալով Հայաստանի խորհրդարանում կայացած ճեպազրույցում, հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Գալուստ Սահակյանը՝ մեկնաբանելով ՀՀ արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանի պաշտոնաթողությունը: Թերությունները նախարարների աշխատանքում չեն լուծվում հրաժարականի միջոցով, կան դրանց լուծման տարբեր ճանապարհներ»,-ասել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը՝ հավելելով, որ տեղեկություն չունի գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանի հնարավոր հրաժարականի մասին:
Անդրադառնալով Գագիկ Բեգլարյանի հրաժարականին՝ խմբակցության նախագահը նշել է, որ ՀՀԿ-ն բարձր է գնահատում նրա աշխատանքը քաղաքապետի պաշտոնում, սակայն գնահատում է նաև նրա հրաժարականը: Գալուստ Սահակյանը հավելել է նաև, որ ՀՀԿ-ն դեռ չի քննարկել քաղաքապետի թեկնածության հարցը:
Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը հրաժարական տվեց դեկտեմբերի 8-ին: Հրաժարականի պատճառը միջադեպն էր նրա և ՀՀ նախագահի աշխատակազմի արարողակարգի բաժնի աշխատակցի միջև:

10 Декабрь 2010 - 13:56 AMT
Вопрос отставки новых министров в правящей Республиканской партии Армении не обсуждался. Об этом, выступая в ходе брифинга в парламенте Армении, заявил председатель фракции РПА Галуст Саакян, комментируя отставку министра юстиции РА Геворка Даниеляна. «Недостатки в работе министров не решаются отставкой, есть разные пути их решения”- сказал Саакян, добавив, что не владеет информацией о возможной отставке министра сельского хозяйства Герасима Алавердяна.
Говоря об отставке Гагика Бегларяна, председатель фракции отметил, что РПА высоко ценит его работу на должности мэра, но “также ценит его отставку”. На тот вопрос, накажет ли партия и других чиновников, в частности мэра города Эчмиадзин или главу Сюникской области, которые, согласно сообщениям СМИ, тоже позволяют себе подобные действия, Галуст Саакян подчеркнул, что "охота на ведьм" – не стиль работы правящей партии.
Глава фракции также добавил, что в РПА пока не обсуждался вопрос о кандидатуре на пост главы столицы. 8 декабря мэр Еревана Гагик Бегларян подал в отставку. Причиной отставки Бегларяна послужил инцидент, возникший между ним и сотрудником протокольного отдела аппарата президента Армении Арамом Кандаяном.