10 Դեկտեմբեր 2010 - 13:58 AMT
«Ձմեռային փառատոն 2010»-ի առանձնահատկությունը հայկական Կաղանդ պապի կերպարի վերհանումն ու վերականգնումն է: Անցյալ տարի փառատոնի շրջանակներում անցկացված Կաղանդ պապի կերպարի վերհանման ու վերականգնման մրցույթի արդյունքում ստեղծվեց նրա ժամանակակից կերպարը»,-դեկտեմբերի 10-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Կանաչաստան» ՀԿ նախագահ, փառատոնի նախաձեռնող և կազմակերպիչ Րաֆֆի Նիզիբլյանը:
Նա հավելել է, որ մրցույթ է հայտարարվել Կաղանդ պապի մասին հեքիաթի համար: «Մրցույթը ամփոփել է մասնագիտական ժյուրին, արդյունքում մենք արդեն տպագրության ենք հանձնել Կաղանդ պապի մասին ժամանակակից հեքիաթը: Բոլոր ցանկացողները կարող են փառատոնի օրերին ծանոթանալ հեքիաթի բովանդակությանը, քանի որ այն ընթերցվելու է Սիրահարների այգում, իսկ գիրքը անվճար կբաժանվի միջոցառման մասնակիցներին»,-ասել է Նիզիբլյանը:

“Особенностью “Зимнего фестиваля Армения-2010” является возрождение героя армянских преданий, образа армянского национального Деда Мороза – Каханд Папа. В прошлом году в результате проведенного в рамках фестиваля конкурса по возрождению образа “Каханд Папа” был создан его современный образ”, – сказал 10 декабря на пресс-конференции в Ереване председатель общественной организации «Каначастан», инициатор и организатор фестиваля Раффи Низиблян.
Он добавил, что летом этого года был объявлен конкурс сказки о Каханд Папе. “Конкурс обобщило профессиональное жюри, и в результате мы создали и сдали в печать современную сказку о Каханд Папе. Все желающие в дни фестиваля смогут ознакомиться с содержанием сказки, поскольку ее будут читать в Парке влюбленных в Ереване, а книжка будет бесплатно раздаваться участникам мероприятий”, – отметил Низиблян. Он также подчеркнул, что Каханд Пап приносит с собой добрые советы.
С 25 декабря по 6 января в Ереване пройдет “Зимний фестиваль Армения-2010”, в рамках которого планируется провести ряд интересных мероприятий в Парке влюбленных.