10 Դեկտեմբեր 2010 - 14:04 AMT
Գագիկ Մինասյան. Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում կհանգեցնի ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչմանը
Դեկտեմբերի 1-2-ին Աստանայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ հերթական գագաթնաժողովը ցույց տվեց, որ Հայաստանի և միջազգային հանրության դիրքերը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում մոտ են: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը: Նա անդրադարձել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների ղեկավարների ելույթներին՝ նշելով, որ նրանք բոլորը հաստատեցին, որ երեք հիմնական սկզբունքներից ոչ մեկն առաջնային չէ, ինչն իր հերթին բխում է Ադրբեջանի շահերից: Մինասյանը նշել է նաև, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում կհանգեցնի ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչմանը:
Ընդ որում, նա չի բացառել, որ դիվանագիտական պարտություն կրելով գագաթնաժողովում՝ Բաքուն կրկին կարող է դիմել դիվերսիոն հարձակումների Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում: Այդ համատեքստում նա ընդգծել է, որ նման դեպքերում Հայաստանը պետք է արժանի պատասխան տա ադրբեջանական կողմին:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը՝ Մինասյանն ասել է, որ Թուրքիան պետք է քաղաքական կամք դրսևորի ու վավերացնի արձանագրությունները կամ հայտարարի, որ մտադիր չէ դա անել: Նա նշել է, որ մինչ Թուրքիայում կայանալիք քաղաքական ընտրությունները Անկարան հազիվ թե ինչ-որ քայլեր ձեռնարկի այդ ուղղությամբ:

10 Декабрь 2010 - 14:04 AMT
Гагик Минасян: Карабахское урегулирование в рамках МГ ОБСЕ ведет к международному признанию независимости НКР
Саммит ОБСЕ, прошедший с 1 по 2 декабря в Астане, в очередной раз показал, что позиции Армении и международного сообщества в урегулировании карабахского конфликта близки. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат фракции Республиканской партии Армении Гагик Минасян. При этом он обратился к выступлениям руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, отметив, что все они подтвердили, что не один из трех основных принципов: право народа на самоопределение, принцип территориальной целостности и принцип неприменения огня или угрозы применения огня – не является приоритетным, что в свою очередь не отвечает интересам Азербайджана. Минасян также посчитал важным то, что в совместной декларации стран-членов ОБСЕ отмечено, что конфликты должны быть решены в существующих форматах. В этом контексте он заметил, что это предотвращает все попытки азербайджанской стороны перенести переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта в другие международные структуры
«Урегулирование карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ ведет к международному признанию независимости НКР”, – сказал Гагик Минасян.