Այսօր Ռազմավարական ու ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնում (ՌԱՀՀԿ) ներկայացվեց Links բրիտանական հետազոտական կենտրոնի «Ղարաբաղ. Խորքային քննարկում: Հայկական քաղաքական կուսակցությունների մոտեցումները ղարաբաղյան հակամարտությանն ու կարգավորման գործընթացին» խորագրով զեկույցի առաջին մասը: Հետազոտությունն անց է կացվել Հանուն ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման եվրոպական գործընկերության շրջանակներում, ԵՄ աջակցությամբ:
Հետազոտությունը մեկնարկում է «Ղարաբաղ. Խորքային քննարկում» ծրագրից: 2011թ. ծրագիրը ձգտելու է նպաստել այնպիսի մթնոլորտի ձևավորմանը, որն անհրաժեշտ է ղարաբաղյան հակամարտության լիարժեք քննարկման ու հանգուցալուծման համար Հայաստանի ու Ադրբեջանի քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ:
«Զեկույցը օգնեց պարզաբանել բազում հետաքրքիր փաստեր, որ վերաբերում էին մեր քաղաքական ուժերի դիրքորոշմանը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում»,-ասել է ՌԱՀՀԿ ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Ըստ նրա, զեկույցը թույլ է տալիս հասկանալ երկրներում առկա ներքին մթնոլոտը այդ հարցի շոյւրջ: Նա նշել է, որ հայկական քաղաքական ուժերը պետք է ավելի վստահ պաշտպանեն իրենց դիրքերը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:
«Մենք չենք ձգտել զարմացնել որևէ մեկին, ներկայացնելով այս զեկույցը»,-քննարկումների ժամանակ ասել է LINKS ոչ կառավարական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Դենիս Սամութը: Նա համակարծիք էր Կիրակոսյանի հետ այն հարցում, որ քաղաքական ուժերը պետք է պաշտպանեն իրենց դիրքորոշումները: Սամութը հայտնել է նաև, որ զեկույցը կազմելիս պարզ դարձավ, որ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներից շատերը մասնակցել են ղարաբաղյան պատերազմին: Նա նշել է, որ իրենք բարոյական իրավունք ունեն լուրջ մասնակցություն ունենալ այն որոշումների կայացմանը, որոնք վերաբերում են այս հարցի կարգավորմանը:

10 Декабрь 2010 - 14:09 AMT
10 декабря в Армянском центре стратегических и национальных исследований (ANCIS) была предоставлена первая часть доклада британского исследовательского центра Links “Карабах: глубокое обсуждение. Позиции армянских политических партий по нагорно-карабахскому конфликту и процессу урегулирования конфликта». Данное исследование было проведено в рамках Европейского партнерства за мирное урегулирование карабахского конфликта при поддержке Европейского союза. Links изучил позицию армянских и азербайджанских политических партий и общественных организаций по вопросу урегулирования карабахского конфликта.
Исследование является первым этапом программы «Карабах: глубокое обсуждение». В 2011 году авторы программы намерены способствовать созданию атмосферы, необходимой для полноценных обсуждений карабахского конфликта и его разрешения с участием политических сил Армении и Азербайджана.
Команда Links провела интервью с лидерами политических партий и общественных организаций в Ереване в течение июня 2010 года, а в Баку – в течение июля 2010 года. Двадцать три армянские политические партии и шесть политических организаций были опрошены в Армении, а двадцать две политические партии и шестнадцать общественных организаций были опрошены в Азербайджане.
Links также представит исследование мнений армянских политиков в Нагорном Карабахе, а также азербайджанцев из Карабаха, перемещенных в результате конфликта.