Դեկտեմբերի 11-16-ը Երևանում կբացվի հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործության «Սարյան ՖԵՍՏ» փառատոնը, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել է փառատոնի տնօրեն Աննա Տեր-Հովակիմյանը:
«Փառատոնի հիմնական նպատակն է կապ ստեղծել սերունդների միջև և մեր հայրենակիցներին օգնել ըստ արժանվույն գնահատել հայ կոմպոզիտորների ներդրած ավանդը մեր պետության մշակութային ժառանգության մեջ»,- ասել է նա հաղորդագրության մեջ:
Փառատոնը նվիրված է հայ մեծ կոմպոզիտոր Ղազարոս Սարյանի 90-ամյա հոբելյանին: Փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենան 4 համերգներ, որոնց ժամանակ հայտնի հայ և արտասահմանյան երաժիշտներ կկատարեն հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները:
Փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենան մի քանի պրեմիերաներ, ինչպես նաև կհնչեն մի շարք ստեղծագործություններ, որոնք անկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում չեն կատարվել, սակայն ԽՍՀՄ օրոք բավական հայտնի էին:
Փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո և ՀՀ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:

10 Декабрь 2010 - 14:39 AMT
В Ереване с 11 по 16 декабря пройдет фестиваль творчества армянских композиторов «Сарьян ФЕСТ», сообщила PanARMENIAN.Net директор фестиваля Анна Тер-Овакимян.
“Основная цель фестиваля – создать связь между поколениями и помочь нашим соотечественникам по достоинству оценить вклад армянских композиторов в культурное наследие нашего государства”, – сказала она в сообщении. Фестиваль посвящен 90-летнему юбилею армянского композитора Казароса Сарьяна. В его рамках пройдут 4 концерта, во время которых известные армянские и иностранные музыканты исполнят произведения армянских композиторов. В рамках фестиваля будет исполнено несколько премьер, а также ряд произведений, которые не исполнялись за историю независимой Армении, но во времена СССР были довольно популярны.
Фестиваль проводится под патронажем президента Армении Сержа Саркисяна и при поддержке Министерства культуры РА