11 Դեկտեմբեր 2010 - 11:46 AMT
Հայաստանը Եվրատեսիլ 2011 երգի միջազգային մրցույթում ներկայացնելու է երգչուհի Էմմին: Այդ մասին դեկտեմբերի 11-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը: Նրա խոսքերով, ՀՀՀ գեղարվեստական խորհրդի նիստում որոշվել է այս տարի անցկացնել երգերի, այլ ոչ թե երգիչների ընտրություն: Ինչպես հիշեցրել է Արզումանյանը, նույն կերպ Եվրատեսիլը ներկայացրել են Անդրեն և Սիրուշոն: «Այսօրվանից գեղարվեստական խորհուրդը սկսելու է երգերի ընդունումը»,- ասել է Հարությունյանը: Ընտրված երգերը ներկայացվելու են ազգային ընտրության եզրափակչում, որի ժամանակ հեռուստադիտողներն ընտրելու են այն երգը, որով երգչուհին հանդես է գալու Եվրատեսիլում:
Հարությունյանի խոսքերով, Էմմին պատրաստ էր ներկայացնել երկիրը դեռ վաղուց: Եվրատեսիլ 2010-ին մասնակցելու համար հիմնական պայքարը ծավալվել էր Եվա Ռիվասի և Էմմի ու Միհրան զույգի միջև: SMS-հաղորդագրությունների քանակով և ժյուրիի ընտրությամբ ազգային ընտրության մրցույթում հաղթեց Եվա Ռիվասը, որի հետ չհամաձայնվեց Էմմի թիմը: Երգչուհին հայտարարեց, որ նեղացած է Ալեքսան Հարությունյանից: «Ես, հավանաբար, այդ ժամանակ շատ նեղացած էի ու կարող էի շփոթմունքի մեջ նման բան ասել: Ես չեմ հրաժարվում իմ բառերից: Սակայն եթե ես այստեղ եմ, նշանակում է` ամեն ինչ մոռացվել է»,- ասել է նա: Անդրադառնալով արտասահմանում իր աշխատանքին` Էմմին նշել է, որ վերադարձել է հայրենիք ոչ դատարկ ձեռքով: «Հունվարի 30-ին և 31-ին կայանալու է իմ մենահամերգը Երևանում, մոտ օրերս եթեր դուրս կգա իմ նոր տեսահոլովակը»,- ասել է երգչուհին:
«Եվրատեսիլ» 56-րդ երգի մրցույթը տեղի կունենա 2011-ի մայիսի 10-14-ը գերմանական Դյուսելդորֆում: Երկու կիսաեզրափակիչները կայանալու են 2011-ի մայիսի 10-ին և 12-ին, եզրափակիչը նախատեսված է մայիսի 14-ին: Այս տարի եզրափակչում մրցելու են 25 երկրներ, ընդ որում երկար ընդմիջումից հետո մրցույթին մասնակցելու են Իտալիան, Սան Մարինոն և Ավստրիան:

Армению на международном конкурсе песни Евровидение 2011 представит певица Эмми. Об этом на пресс-конференции 11 декабря объявил председатель совета Общественной телерадиокомпании Армении Алексан Арутюнян. По его словам, на заседании худсовета ОТА было принято в этом году провести отбор песни, а не исполнителя, что не противоречит условиям конкурса. Как напомнил Алексан Арутюнян, таким же образом на Евровидение были отобраны и два других артиста: Андре и Сирушо. “С сегодняшнего дня художественный совет начнет прием песен, однако критерии композиций и последний срок подачи будут представлены позже”, – сказал Алексан Арутюнян. Отобранные комиссией песни будут представлены в финале национального отбора, во время которого телезрители выберут ту, с которой певица выступит на Евровидении.
По словам Арутюняна, Эмми была готова представить страну на конкурсе уже давно. В национальном отборе Евровидения 2010 основная борьба развернулась между двумя участниками – Евой Ривас и дуэтом Эмми и Мигран. По итогам нацотбора конкурса Евровидения в Армении в результате SMS-голосования и выбора профессионального жюри победительницей была объявлена Ева Ривас с песней «Apricot stone». С этими результатами, однако, не согласилась команда Эмми.
Певица заявила, что обижена на Алексана Арутюняна, который пообещал ей победу и что больше не хочет принимать участие в Евровидении. “Я, наверное, была тогда очень обижена и могла сказать такое в суматохе. Я не отказываюсь от своих слов. Однако если я здесь, то значит все забыто. Кроме этого, я больше люблю Германию”, – сказала она. Касаясь своей работы за рубежом, Эмми отметила, что вернулась на родину не с пустыми руками. “30 и 31 января состоится мой сольный концерт в Ереване, а также на днях выйдет в эфир мой новый клип”, – сообщила певица. Эмми отметила, что только после отбора песни будет ясно, кто войдет в команду и каким будет номер. «Я люблю цифру 1, а число 11 меня постоянно преследует», – призналась певица. Интересно, что для объявления об участии Эмми на Евровидении тоже было выбрана дата 11 декабря.