Խոսքի ազատության մակարդակով Հայաստասնը մասնակիորեն ազատ երկիր է, որն ավելի հակված է անազատության կողմը: Այսօր նման տվյալներ է հրապարակել Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն: Ինչպես լրագրողներին է ասել կազմակերպության նախագահ Աշոտ Մելիքյանը, հետազոտության տվյալներով ամենավատթար վիճակը կապված է հայկական ԶԼՄ-ների տնտեսական ու քաղաքական ազատության հետ: Հարցվածները հարաբերականորեն դրական են գնահատել իրավական դաշտը զանգվածային մեդիաների ոլորտում՝ ցածր գնահատելով, սակայն օրենքների պահպանումը իրականության մեջ: «Պաշտոնապես գրաքննությունը Հայաստանում արգելված է, սակայն ԶԼՄ-ները զգում են ոչ ակնհայտ գրաքննության ազդեցությունը, ինչը նույնպես ազդել է արդյունքների վրա»,-ասել է Աշոտ Մելիքյանը:
Հետազոտությունը անց է կացվել 2010թ. օգոստոս-սեպտեմբերին Freedom House միջազգային կազմակերպության մեթոդների հիման վրա: Ըստ Freedom House-ի վերջին զեկույցի, Հայաստանը 66 միավորով դասվել է անազատ երկրների թվին խոսքի ազատության ոլորտում: Ինչպես նշել է Մելիքյանը, Freedom House-ի մեթոդները որոշ չափով տեղայնացվել են՝ կրճատվել է հարցերի քանակը, կիսվել են երկակի ծանրաբերռնվածություն ունեցող հարցերը: « Freedom House-ը զեկույցներ է պատրաստում փորձագետների հարցումների հիման վրա, որոնք հաճախ քննադատաբար են տրամադրված լինում: Մենք հնարավորություն տվեցինք ՀՀ 50 ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին ինքնուրույն գնահատել իրավիճակը»,-ասել է սոցիոլոգ Վարդան Գևորգյանը: Հարցմանը մասնակցել են նաև անկախ փորձագետներ:

13 Декабрь 2010 - 09:52 AMT
По уровню свободы слова Армения является частично свободной страной с перевесом в сторону несвободной. Такие данные обнародовал сегодня Комитет по защите свободы слова. Как сообщил журналистам председатель организации Ашот Меликян, по данным исследования, хуже всего обстоят дела с экономической и политической свободой армянских СМИ. Опрашиваемые относительно позитивно оценили правовое поле в сфере масс-медиа, при этом низко оценив реализацию законов в реальности. “Официально цензура запрещена в Армении, однако СМИ ощущают давление неявной цензуры, что также повлияло на результаты”, – сказал Ашот Меликян.
Исследование было проведено в августе-сентябре 2010 года на основе методов международной организации Freedom House. Согласно последнему докладу Freedom House Армения с 66 баллами была причислена к несвободным странам в плане свободы слова. Как отметил Меликян, методы исследования Freedom House были несколько адаптированы: сокращено количество вопросов, разделены вопросы с двойной нагрузкой. “Freedom House подготавливает доклады на основе опроса экспертов, которые чаще всего настроены критично. Мы дали возможность представителям 50 СМИ Армении самим оценить ситуацию”,- отметил социолог Вардан Геворгян. В опросе также приняли участие и независимые эксперты.