Այսօր չափազանց կարևոր է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցն ապագայում ցեղասպանությունների կանխարգելման համար: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Ցեղասպանության հանցագործությունը, կանխարգելումը, դատապարտումը և հետևանքների վերացումը» միջազգային գիտաժողովի ժամանակ: Նրա խոսքերով, Հայոց ցեղասպանության դառը դասերը, մարդկության պատմության ու հիշողության մեջ չմնացին որպես անցյալի լոկ հուշեր. դրանց լրացնելու եկան Հոլոքոստի սարսափները, Ռուանդայի, Դարֆուրի և բազմաթիվ այլ ողբերգություններ: Ցավոք, ժխտողականությունն ու ցեղասպանության ուրացումը դեռևս շարունակում են տեղ գտնել աշխարհում: Այսօր, ինչպես երբեք, անհրաժեշտ է մշակել ցեղասպանությունների կանխարգելման մեխանիզմ: Այսօր ակնհայտ է դառնում, որ ժխտողականությունն ու ցեղասպանության ուրացումը դեռևս շարունակում են տեղ գտնել աշխարհում: Քաղաքական նպատակահարմարությունն ու կարճատես պատեհապաշտությունը հաճախ գերակշռում են առողջ, խելամիտ որոշումների ընդունման ու քայլերի իրականացման ընթացքում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է կամք դրսևորի ցեղասպանությունների ճանաչման և դատապարտման գործում: « Այսօր մենք բախվում ենք նաև մեկ այլ երևույթի ևս. պաշտոնական պատմագրության կողմից գիտականորեն ապացուցված և միջազգային հանրության կողմից համապատասխան գնահատականի արժանացած պատմական փաստերը վերանայելուն միտված քայլերին զուգընթաց որոշ պետություններ փորձում են արհեստականորեն ստեղծել «սեփական ցեղասպանության» պատմություններ: Նմանատիպ շինծու մոտեցումները ցեղասպանության հանցագործության հստակ ձևակերպված իրավական հիմքերի պարզունակ տարամեկնաբանություններ են: Չանդրադառնալով նման երևույթի առաջացման տարբեր դրդապատճառներին` միայն մեկ բան կցանկանայի նշել. սեփական ժողովրդին, այսպես ասած, «ցեղասպանությամբ օժտելը» ո՛չ հայրենասիրություն է և ո՛չ էլ` դիվանագիտություն:
Պատմության և պատմական փաստերի վերախմբագրումներ իրականացնողները կարծում են, թե կարող են մարդկությանը պարտադրել իրենց խեղված և մտացածին պատմությունը: Կոծկել սեփական մեղքը և կատարած հանցագործությունը նշանակում է կատարել նոր հանցագործություն: Ավելին, այս ցինիզմը գալիս է ապացուցելու, որ ոմանք իսկապես չեն ըմբռնում կամ չեն ուզում հասկանալ այն ահավոր գինը, որը մարդկությունը վճարել և դեռևս շարունակում է վճարել:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին մենք շարունակելու ենք բարձրացնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը մեր մոլորակում նման հանցագործությունների կանխարգելման համար»,- ասել է Սարգսյանը և հավելել, որ Մեծ Եղեռնը յուրաքանչյուր հայ ընտանիքի դուռը թակած անհատական և մեր ժողովրդի հավաքական ցավն է, ողբերգությունն ու հիշողությունը
Դեկտեմբերի 14-ին Երևանում բացվել է միջազգային գիտաժողով, որը նվիրված է ցեղասպանության հարցերին, մասնավորապես, Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությանը` նվիրված ՄԱԿ ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի ընդունմանը:

Сегодня как никогда важен вопрос признания и осуждения Геноцида армян для недопущения и предотвращения будущих геноцидов. Об этом в Ереване заявил президент Армении Серж Саргсян на международной научной конференции «Преступление геноцида,предупреждение, осуждение и ликвидация последствий». По его словам, отсутствие механизмов осуждения и предотвращения сделали возможными геноциды в Руанде, Дарфуре, Камбодже. «Печально, что до сих пор есть политика отрицания геноцида. Сегодня более чем когда либо, необходима разработка механизмов предотвращения геноцидов. Сегодня более, чем когда либо становится очевидным, что непризнание геноцидов различными политическими элитами, странами, международным сообществом исходя из политической конъюнктуры приводит к безнаказанности угрозе повторения подобных преступлений», – сказал Серж Саргсян.
Президент Армении подчеркнул, что международное сообщество должно проявить волю в признании и осуждении геноцидов. «Однако в настоящее время мы сталкиваемся с таким явлением, как создание новой сфальсифицированной истории, в которой различные режимы пытаются доказать факт геноцида, якобы имевшего место с их народами. Им кажется, что они смогут навязать свою выдуманную историю международному сообществу. Но навязывание геноцида собственному народу не является проявлением патриотизма. Попытка скрыть собственную вину означает совершить новое преступление. Нет альтернативы признанию, которое не означает снисходительность и толерантность. К 100-летию Геноцида армян мы продолжим поднимать вопрос признания Геноцида армян, чтобы предотвратить повторение подобных преступлений на нашей планете», – сказал Саргсян, добавив, что Геноцид армян 1915 года в Османской империи – это боль каждой армянской семьи.
14 декабря в Ереване открылась международная конференция, посвященная вопросам геноцида, в частности Геноциду армян в Османской империи, приуроченная к принятию Конвенции ООН о геноциде.