Դեկտեմբերի 14-ին Երևանում աշխատանքն է սկսել «Ցեղասպանության հանցագործությունը. կանխարգելում, դատապարտում եւ հետեւանքների վերացում» միջազգային գիտաժողովը, որտեղ բացման խոսքով հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նախարարի խոսքերով, 1948 թ. դեկտեմբերի 9-ին Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից ընդունված Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի նախապատմությունն առնչվում է հայ ժողովուրդի ամենաողբերգական էջի հետ: Հայոց ցեղասպանության դատապարտման և հետևանքների վերացման բացակայությունն էր, որ 1921թ.-ին պատճառ դարձավ երիտասարդ բանասեր Ռաֆայել Լեմկինին հարցնել իր պրոֆեսորին, թե ինչո՞ւ հայերը չեն դիմում Հայոց Եղեռնի կազմակերպիչներին ձերբակալելու համար: Այս հարցին ի պատասխան, պրոֆեսորն ասում է, որ որևէ օրենք չկա, որի շրջանակներում հնարավոր կլիներ նրանց ձերբակալել: Հենց այս պատասխանն է ստիպում Լեմկինին թողնել բանասիրությունը և ընկղմվել միջազգային իրավունքի մեջ` նվիրվելով մարդկության դեմ հանցագործությունների ուսումնասիրմանը, որն էլ, ի թիվս այլոց, ճանապարհ է հարթում 1948 թ. կոնվենցիայի ընդունման համար:
Հետագայում մեծ ջանքեր գործադրվեցին Հոլոքոստի հետևանքների վերացման ուղղությամբ, որովհետեւ նախապես հնարավոր չեղավ կանխարգելել նրա արհավիրքը: Հաջորդող 60 տարվա պատմությունը, Կամբոջան, Ռուանդան, Դարֆուրը և այլ ողբերգություններ ցույց տվեցին, որ զուտ բարի կամքը բավարար չէ արմատախիլ անելու ցեղասպանություն ծնող այնպիսի դրսևորումներ, ինչպիսիք են ազգային, էթնիկական, ռասայական կամ կրոնական հողի վրա սերմանվող ատելությունն ու թշնամանքը, ասել է Նալբանդյանը:
Ըստ ԱԳ նախարարի, միջազգային հանրությունը որոշ առաջընթաց գրանցել է այս ուղղությամբ Հռոմի ստատուտի ընդունմամբ եւ Ռուանադայի և Հարավսլավիայի տրիբունալների ստեղծմամբ: Այս ժամանակահատվածում բազմաթիվ ցեղասպանագիտության կենտրոններ են հիմնվել, տարբեր գիտահետազոտական հաստատություններում և համալսարաններում ուսումնասիրություններ են իրականացվել, մեծ քանակությամբ գրականություն է լույս տեսել եւ տեսնում, սիմպոզիումներ և կոնֆերանսներ են կազմակերպվում: Այսօր Երեւանի այս գիտաժողովին աշխարհի տարբեր անկյուններից հավաքված գիտնականները իրենց կարևոր ներդրումն են ունեցել այս գործում: Սակայն ցեղասպանության կամ դրա սպառնալիքի կրկնությունը շրջված էջ չէ մարդկության համար:
Ցեղասպանությունների ժխտումը, անպատժելիությունը ճանապարհ են հարթում մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կրկնման համար: Անկախ աշխարհաքաղաքական կամ այլ շահերից միջազգային հանրությունը պետք է միասնական լինի ցեղասպանության դատապարտման, կանխարգելման գործում: Այս միասնականության բացակայության հետեւանքով է, որ մարդկությունն ականատես է դառնում ցեղասպանության իրականացման նոր փորձերի, ասել է Նալբանդյանը: «Հենց այսպիսի մի գիտաժողովի ժամանակ էր 1933 թ. Մադրիդում Ռաֆայել Լեմկինը կոչ անում, որ եթե միջազգային հանրությունը ցանկանար կանխարգելել այնպիսի մի եղեռն, ինչպիսին հայերինն էր, ապա պետությունները պետք է միավորվեին այդ երևույթը բացառելու գործում: Այս նպատակը այժմէական է եւ կարծում եմ դրանով եք առաջնորդվում դուք` այստեղ հավաքված գիտնականներդ:
Երկօրյա գիտաժողովի ընթացքում, միգուցե, դուք կկարողանաք առաջարկել այնպիսի մոտեցումներ, որոնք հնարավորություն կտան առավել արդյունավետ դարձնել դեռևս շարունակվող պայքարը ցեղասպանության կանխարգելման, դատապարտման և հետևանքների վերացման գործում:
Խորհրդանշական է միջազգային այս գիտաժողովի կազմակերպումը և անցկացումը Հայաստանում: Կցանկանայի ողջունել եւ շնորհակալություն հայտնել գիտաժողովին մասնակցելու համար Ֆրանսիայից, Արգենտինայից, Շվեյցարիայից, Նիդեռլանդներից, Բելգիայից, Հունաստանից, Իտալիայից, Գերմանիայից, Դանիայից, Իռլանդիայից, Հունգարիայից, Միացյալ Նահանգներից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Լիբանանից, Եգիպտոսից, Իսրայելից եւ Ճապոնիայից ժամանած հեղինակավոր գիտնականներին եւ փորձագետներին»,-ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը գիտաժողովում:

14 December 2010 - 08:36 AMT
Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian made an opening speech during the international conference “The Crime of Genocide: Prevention, condemnation and elimination of consequences” in Yerevan on December 14.
“The prehistory of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide adopted by the UN on December 9, 1948 is related to the most tragic page in the history of the Armenian people. It was the absence of condemnation and elimination of consequences of the Armenian Genocide that made the young philologist Rafael Lemkin in 1921 ask his professor why the Armenians did not have the masterminds of the Armenian Calamity arrested. To that question the professor replied that there was no law under which they could be arrested. It was this answer that forced Lemkin to drop philology and get immersed in international law dedicating his life to the study of crimes against humanity, which, among others, paved the way for the adoption of the 1948 Convention,” Minister Nalbandian said.
“In the future great efforts were put for the elimination of the consequences of the Holocaust, as it was not possible to prevent its calamity. The ensuing history of 60 years, Cambodia, Rwanda, Darfur and other tragedies demonstrated that all good-will is not enough to root out such genocidal expressions, as the hatred and hostility propagated on national, ethnical, racial and religious grounds. Indeed, the international community has registered some progress in this area by the adoption of Rome Statute and the establishment of tribunals for Rwanda and Yugoslavia. In this period several genocide research centers were founded, studies have been carried out in various research establishments and universities, big amount of literature has been and is being published, symposiums and conferences are organized. The scholars who have come together here in this conference in Yerevan from different corners of the world have had their important contribution to this cause. Nevertheless, the recurrence of genocide or its threat is not a turned page for the humanity.”
He went on to say: “The denials of genocides, the impunity pave the way for the repetition of new crimes against humanity. Independent of geopolitical or other interests the international community should stand together in the condemnation of genocide, in its prevention. It is due to the absence of this unanimity that humanity witnesses new attempts to committing genocides. It was in such a conference in Madrid in 1933 that Rafael Lemkin urged that if the international community were ever to prevent mass slaughter of the kind the Armenians had suffered, the world’s states would have to unite to exclude that phenomenon. This goal is actual and I think you, academicians gathered here today, are motivated by it.”
“During the two-day conference you will probably be able to propose such approaches that would facilitate the ongoing struggle in the prevention, condemnation and elimination of the consequences of genocide. The organization and hosting of this international conference in Armenia is symbolic. I would like to greet and thank the respected scholars and experts coming from France, Argentina, Switzerland, the Netherlands, Belgium, Greece, Italy, Germany, Denmark, Ireland, Hungary, USA, Canada, Australia, Lebanon, Egypt, Israel and Japan,” the Minister concluded.