14 Դեկտեմբեր 2010 - 10:28 AMT
Դեկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացել է քառակողմ հուշագրի ստորագրում, որի կողմերն են ՀՀ բնապահպանության նախարարությունն ի դեմս նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանի, «HSBC բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն ի դեմս գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Իրինա Սեյլանյանի, «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց ՊՈԱԿ-ն ի դեմս տնօրեն Վարանցով Բարսեղյանի և Կովկասի բնության հիմնադրամն ի դեմս գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Մորրիսոնի:
Փաստաթղթի համաձայն, «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն 30 000 դոլարի չափով դրամաշնորհ է տրամադրում «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց ՊՈԱԿ-ին 2010-2012թթ. ընթացքում: Այդ միջոցներն ուղղվելու են հասարակության, մասնավորապես, աշակերտների և ուսանողների շարքում էկոդաստիարակության, էկոգրագիտության և էկոզբոսաշրջության զարգացմանը:
Քառակողմ հուշագրի ստորագրումից հետո ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը նշել է, որ դա բիզնեսի հետ առաջին համագործակցությունն է, որն ուղղվելու է բնապահպանական խնդիրների լուծմանը: «Հուսով եմ, որ այդ օրինակը վարակիչ կլինի: Դա միայն սկիզբն է, քանի որ մի շարք ծրագրերի իրագործման շրջանակներում մեր պլանների մեջ է մտնում ոչ միայն բիզնեսի ներգրավումը»,- հավելել է նա:
Իր հերթին, Իրինա Սեյլանյանը նշել է, որ բանկը մեծ պոտենցիալ է տեսնում վայրի բնության և շրջակա միջավայրի պահպանության, ինչպես նաև Հայաստանը` որպես աշխարհի 34 կենսաբազմազանության տարածքներից մեկը, զարգացնելու մեջ: «Մենք ուրախ ենք, որ դարձել ենք այս ծրագրի մասը: Այն համահունչ է HSBC-ի կողմից ամբողջ աշխարհում իրականացվող բնապահպանական ծրագրերին»,- ասել է նա և հավելել, որ բացի ֆինանսական միջոցներից, բանկը պատրաստ է կիսվել փորձով, քանի որ բանկի 30 աշխատողներ արդեն մասնակցել են նման ծրագրերի:

14 Декабрь 2010 - 10:28 AMT
14 декабря в Ереване состоялось подписание четырехстороннего меморандума-соглашения между министерством экологии РА в лице первого заместителя министра Симона Папяна, ЗАО «HSBC Банк Армения» в лице заместителя генерального исполнительного директора банка Ирины Сейланян, сторонами выступили также директор ГНКО «Хосровский лес» государственный заповедник» Варанцов Барсегян и исполнительный директор Фонда природы Кавказа Девид Морисон. Согласно подписанному документу, ЗАО «HSBC Банк Армения» предоставит грант ГНКО «Хосровский лес» государственный заповедник» в размере 30 000 долларов в течение 2010-2012 гг. предоставленные средства будут направлены на повышение эковоспитания, экограмотности и экотуризма среди общества, в частности, среди школьников и студентов страны.
После подписания четырехстороннего меморандума-соглашения, министр экологии РА Арам Арутюнян отметил, что это первое сотрудничество с бизнесом, которое будет направлено на решение экологических проблем. «Надеюсь, что этот пример будет заразителен. Это только начало, поскольку в рамках реализации целого ряда программ в наши планы входит привлечение не только бизнеса», – добавил он.
В свою очередь Ирина Сейланян сказала, что банк видит большой потенциал сохранения дикой природы и окружающей среды, а также развития туризма в Армении как одной из 34 территорий био-разнообразия мира. «Мы рады, что стали частью этой программы. Это также созвучно с теми программами по охране окружающей среды, которые HSBC реализует по всему миру», – отметила она. В связи с этим Ирина Сейланян добавила, что помимо финансовых средств, банк готов поделиться своим опытом, поскольку 30 сотрудников банка уже принимали участие в подобных программах.