Թուրքիան շարունակում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քաղաքականությունը և կարծում է, որ կառուցում է ժողովրդավարական պետություն: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը: «Սակայն, այդպես երկար շարունակվել չի կարող: Միայն ես չեմ խնդրում իմ երկրի կառավարությանը փոխվել, առերեսվել սեփական պատմության հետ: Ճանաչել ցեղասպանությունն այժմ անիրական է թվում, սակայն, ես լիահույս եմ, որ այդ օրը կգա»,-նշել է Աքչամը: Ըստ նրա, եթե Ցեղասպանություն չանվանել այն, ինչ կատարվել է 1915թ. հայերի հետ, այդ դեպքում, կարելի է պնդել, որ աշխարհում ընդհանրապես, ոչ մի ցեղասպանություն չի եղել: «Այդպիսին է իմ տրամաբանությունը՝ իրերը հարկավոր է իրենց անուններով կոչել, դրանց ճիշտ վերաբերվելու համար: Երբ մենք խոսում ենք անցյալի մասին, մենք ձգտում ենք հասնել խաղաղության ու բարեկամության, ոչ թե՝ թշնամանքի»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, ամեն անգամ Հայաստան այցելելիս, նա լինում է նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում: «Ես եղել եմ Ծիծեռնակաբերդում երկու անգամ, կգնամ նաև երրորդ անգամ գիտաժողովի բոլոր մասնակիցների հետ»,-ասել է նա: Թաներ Աքչամը թուրք պատմաբան է, սոցիոլոգ և հրապարակախոս: Նա առաջին թուրք պատմաբաններից մեկն է, ով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: 1978թ. նա բնակվում է Գերմանիայում՝ ստանալով քաղաքական փախստականի կարգավիճակ:

Турция продолжает политику отрицания Геноцида армян и думает, что строит демократическое государство. Об этом заявил журналистам в Ереване турецкий историк Танер Акчам. «Однако так долго продолжаться не может. Не я один прошу правительство моей страны измениться. Встать лицом к лицу с историей, признать ее сейчас кажется нереальным, но я полон надежд, что однажды этот день наступит», – отметил Акчам. По его словам, если не называть Геноцидом то, что произошло в 1915 году с армянами, то, в таком случае, можно утверждать, что в мире не было никакого геноцида. «Такова моя логика – вещи нужно называть своими именами, чтобы правильно к ним относиться. Когда мы говорим о прошлом, мы стремимся к достижению мира, дружбы, а не вражды», – отметил он.
По его словам, он в каждый приезд в Армению идет к Мемориалу памяти жертв Геноцида армян в Османской империи. «Я был в Цицернакаберде два раза, пойду туда в третий раз вместе со всеми участниками конференции», – подчеркнул он.
Танер Акчам – турецкий историк, социолог и публицист. Один из первых турецких историков, признавших геноцид армян в Османской империи. С 1978 года живет в Германии, где получил статус политического беженца. В настоящее время является профессором университета Clark в Миннесоте.