14 Դեկտեմբեր 2010 - 11:38 AMT
«Զբաղվածության ոլորտում վերջերս դանդաղ, սակայն դրական փոփոխություններ են գրանցվում»,-դեկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը: Նա նշել է, որ իրենց տվյալներով, 2010թ. դեկտեմբերի 1-ի տվյալներով գործազրկության մակարդակը հանրապետությունում նախորդ եռամսյակի համեմատ նվազել է 0,4 տոկոսով և կազմում է 6,9 տոկոս, իսկ Երևանում՝ 8,1 տոկոս:
«Տարեսկզբից աշխատանքի է ընդունվել 10 515 մարդ, դա 18,6 տոկոսով (8557) ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Աշխատանքի տեղավորվածներից 2762-ը երիտասարդներ են 2010թ. դեկտեմբերի 1-ի տվյալներով աշխատանք փնտրողների թիվը կազմում է 95,3 հազար, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 4,6 տոկոսով (99.9 հազար մարդ), իսկ տարեսկզբի նկատմամբ 4 տոկոսով (99,3 հազար մարդ)»,-ասել է Հարությունյանը՝ նշելով.«Շարունակում է բարձր մնալ գործազուրկ կանանց թիվը՝ կազմելով գործազուրկների թվի 70,1 տոկոսը, կամ 56,0 հազար մարդ:
Նա հավելել է, որ գործազուրկների թվաքանակը կազմում է աշխատանք փնտրողների 83,8 տոկոսը (79,9 հազար մարդ): «Դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ գործազրկության համար նպաստ է ստացել 20,467 մարդ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 26,487 մարդ»,-ասել է Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ տարեսկզբից գործակալությունում ներկայացված է եղել 7927 թափուր տեղ, ինչը 20,5 տոկոսով (1680 թափուր տեղ) քիչ է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում: «Հիմնականում պահանջվում են հետևյալ մասնագետները՝ բժիշկներ, ճարտարագետ տեխնոլոգներ, բուժքույրեր, հաշվապահներ, գանձապահներ, դասավանդողներ, մենեջերներ, շուկայագետներ, խոհարարներ, վարորդներ, կարողներ, գործակալներ, վաճառողներ, վարսահարդարներ, դիմահարդարներ, հրշեջներ և այլն»,-ասել է փորձագետը:

“В сфере занятости в последнее время медленно, но фиксируются динамичные изменения в положительную сторону”, – сообщила 14 декабря на пресс-конференции в Ереване начальник агентства “Государственной службы занятости” Сона Арутюнян. Она отметила, что по данным агентства на 1 декабря 2010 года уровень безработицы в республике по сравнению с прошедшим кварталом уменьшился на 0.4% и составляет 6.9%, в Ереване – 8.1%.
“С начала года на работу поступило10515 человек, это на 18.6% (8557 человек) больше по сравнению с тем же периодом прошлого года. Из поступивших на работу 2762 человека являются представителями молодежи. По данным на 1 декабря 2010 число ищущих работу составляет 95.3 тысячи, что на 4.6% меньше, чем за тот же период времени в прошлом году (99.9 тысячи человек) и на 4% меньше по сравнению с началом года (99.3 тысячи человек)”, – сказала Арутюнян, отметив: “Продолжает оставаться высоким число безработных женщин, составляя 70.1% от общего числа безработных или 56 тысяч человек”.
Она добавила, что из ищущих работу число безработных составляет 83.8% (79.9 тысячи человек). “По данным на 1 декабря право на пособие по безработице получают 20467 человек, что меньше по сравнению с тем же периодом прошлого года – 26046 безработных. А в начале года это число составляло 26487 человек”, – сказала Арутюнян.
Она также подчеркнула, что с начала года в агентство было представлено 7927 вакантных мест, что на 20.5% (1680 вакансий) меньше, чем за тот же период времени в прошлом году. “Соответственно представленным вакантным местам, в стране требуются следующие специалисты: врачи, инженеры-технологи, медсестры, бухгалтеры, кассиры, преподаватели, менеджеры, крановщики, маркетологи, повара, водители, стилисты, парикмахеры, пожарники и другие”, – сказала эксперт.