14 Դեկտեմբեր 2010 - 12:42 AMT
«Մենք նախատեսում ենք բազմաթիվ միջոցառումներ կազմակերպել միջազգային կազմակերպությունների, բանկերի և ՀԲ-ի հետ համատեղ, նախատեսվում է պետական և մասնավոր ծրագրերի իրականացում, ինչպես նաև կյանքի կկոչվի գործազրկության մակարդակի նվազեցման ՄԱԿ-ի ծրագիրը»,-դեկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը: Նա նշել է, որ զբաղվածության կարգավորման պետական ծրագրով դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ իրականացվել են տարբեր ծրագրեր: «Անմրցունակ անձանց աշխատանքի տեղավորելու դեպքում աշխատավարձի մասնակի փոխհատուցում գործատուին» ծրագրով աշխատանքի է տեղավորվել 80 հաշմանդամ»,-ասել է Հարությունյանը:
Նա նաև հավելել է, որ տարեսկզբից վեց «Աշխատանքի տոնավաճառների» արդյունքում, որոնք անցել են Գավառում, Վանաձորում, Իջևանում, Գյումրիում, Աբովյանում ու Երևանում, շուրջ 450 գործազուրկ ընդունվել է աշխատանքի:

14 Декабрь 2010 - 12:42 AMT
В Армении предусмотрен целый ряд совместных с международными структурами программ по снижению уровня безработицы
“Мы предусматриваем проведение многочисленных мероприятий совместно с международными структурами, банками и мировым банком, планируется проведение государственных и частных программ, а также программ ООН по снижению уровня безработицы”, – сообщила 14 декабря на пресс-конференции в Ереване начальник агентства “Государственной службы занятости” Сона Арутюнян.
По ее словам, согласно государственной программе по урегулированию занятости на 1 декабря 2010 год были реализованы различные программы. “В результате программы “Выдача компенсации частичной зарплаты работодателю при принятии на работу неконкурентоспособных лиц” работу нашли 80 человек, имеющих инвалидность”, – подчеркнула Арутюнян.
Она также добавила, что с начала года было проведено шесть “Ярмарок труда” в Гаваре, Ванадзоре, Иджеване, Гюмри, Абовяне и Ереване. В результате около 450 безработных было принято на работу.