«Հասարակական կարծիքի հարցման և ուսումնասիրության» (OPPOL) ծրագիրը Հայաստանում անցկացրել է սոցիոլոգիական հարցում` նպատակ ունենալով պարզել, թե երկրում ինչպես են վերաբերվում Եվրամիությանը:
Հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ հայերն իրենց անկաշկանդ են զգում իրենց հարևանի՝ Եվրամիության հետ։
Կարծիք ձևավորողների 98 տոկոսը հայտարարել է, որ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ ունի լավ կամ բավականին լավ հարաբերություններ (մինչդեռ ԵՀԳԳ-ի Արևելյան մասի երկրներում նման պատասխան միջինում տվել է հարցվողների 83 տոկոսը): Լայն հասարակության 78 տոկոսը կարծքում է, որ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ ունի շատ լավ (10 տոկոս) կամ բավականին լավ (68 տոկոս) հարաբերություններ: Ըստ երկու խմբերի հարցվողների, ԵՄ-ն իրենց հարազատ հիմնարար սկզբունքների մի խմբի կրող է, որը ներառում է ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքները, ինչը ցույց է տալիս, որ ԵՄ-ն և Հայաստանը արժևորում են միանման արժեքներ:
Հայաստանում ԵՄ-ի ներգրավվածության վերաբերյալ ինչպես կարծիք ձևավորողները, այնպես էլ լայն հասարակությունը նույնպես շատ դրական արձագանքներ են տվել: Այսպես, երկու խմբերի ճնշող մեծամասնությունը այն կարծիքին է, որ ԵՄ-ն կարող է աջակցել Հայաստանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը (կարծիք ձևավորողների 86 տոկոսը և լայն հասարակության 84 տոկոսը), մինչ երկու խմբերի 83 տոկոսը այն տեսակետն ունի, որ ԵՄ-ն կարող է օժանդակել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը:
Հայերի մեծ մասը կցանկանար նաև, որ ԵՄ-ն ավելի մեծ դեր խաղար երկրում, իսկ կարծիք ձևավորողների և լայն հասարակության համապատասխանաբար 94 և 83 տոկոսը կցանկանար, որ ԵՄ-ն առավել մեծ դերակատարում ունենար երկրի տնտեսական զարգացման ոլորտում:
2008 թ. ԵՄ-ի կողմից երկրին տրամադրված ֆինանսական աջակցության վերաբերյալ հարցի մասով հարցվողների 44 տոկոսը ճիշտ է պատասխանել (որը բարձր է ԵՀԳԳ Արևելյան մասի երկրների միջին 20 տոկոս ցուցանիշից), իսկ 38 տոկոսն անգամ գերագնահատել է տրամադրված միջոցների ծավալները, որը մատնանշում է ԵՄ-ի և երկրում դրա կողմից իրականացվող գործողությունների նկատմամբ ընդհանուր առմամբ դրական տրամադրվածությունը: Լայն հասարակության 39 տոկոսը հայտարարել է, որ քաջատեղյակ (6 տոկոս) կամ բավականին տեղյակ (33 տոկոս) է ԵՄ-ի և նրա վարած քաղաքականության մասին:
«Հզոր, բայց ոչ գիշատիչ` ինչպես արջը». սա հաճախ հանդիպող այն համեմատություններից է, որ տվել են Հայաստանի կարծիք ձևավորողները՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ կենդանու հետ են համեմատում Եվրամիությունը և ինչու: «Փափուկ, մեծ, հզոր, բայց ոչ ագրեսիվ», – նշեց հարցվողներից մեկը՝ ավելի հստակեցնելով պատկերը: Հարցը, որում կիրառվում են հարցվողի իրական կարծիքը վերհանելու նպատակով նախագծով համեմատության անցկացման մեթոդներ, կազմում էր Եվրոպական հարևանության քաղաքականության գործընկեր պետություններում իրականացված ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող՝ ԵՄ-ի նկատմամբ վերաբերմունքի բացահայտման համար իրականացվող հասարակական կարծիքի հարցման մի մաս:
Երկրի 100 կարծիք ձևավորողների և լայն հասարակության 400 քաղաքացիների շրջանում անցկացված հարցման արդյունքում պարզվել է, որ հայերի մեծ մասն այն կարծիքին է, որ իրենց երկիրը ԵՄ-ի հետ գտնվում է բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ և որ ԵՄ-ն դավանում է այնպիսի արժեքներ, որոնք թանկ են նաև հայերի համար:

Организация Опросы общественного мнения и исследования (OPPOL) провела в Армении социологический опрос с целью выяснить, как относятся в стране к Европейскому союзу.
Подавляющее большинство респондентов дало позитивную оценку ЕС и его отношениям с Арменией. Например, убедительные 98% лидеров общественного мнения сказали, что у Армении хорошие или довольно хорошие отношения с ЕС. Около 78% широкой общественности считают, что Армения и ЕС имеют очень (10%) или довольно хорошие (68%) отношения. В обеих группах респонденты наделяют ЕС набором принципов, который очень близок их собственному: демократия, власть закона, права человека. Это говорит об осознании общих ценностей.
Также и восприятие вовлеченности ЕС в дела Армении очень позитивно было оценено как среди лидеров общественного мнения, так и среди широкой общественности. Например, значительное большинство в обеих группах считает, что ЕС может помочь установить мир и стабильность в Армении (86% лидеров общественного мнения и 84% широкой общественности), в то время как 83% в обеих группах верят, что ЕС может помочь установлению мира и стабильности в окружающем регионе.
Значительное большинство жителей Армении хотели бы также, чтобы ЕС играл более существенную роль в стране, в том числе 94% лидеров общественного мнения и 83% широкой общественности хотят расширения участия ЕС в экономическом развитии.
Очень большой процент лидеров общественного мнения Армении заявляет, что хорошо или очень хорошо осведомлен о ЕС, его политике и институтах. 44% правильно ответили на вопрос о масштабе финансовых обязательств ЕС в их стране в 2008 году, а 38% переоценили его, что говорит об общей позитивной предрасположенности к ЕС и его деятельности в стране.
В группе широкой общественности 39% заявили, что очень хорошо (6%) или достаточно хорошо (33%) осведомлены о ЕС и его политике.
В целом, по результатам опроса у лидеров общественного мнения Армении при ответах на вопрос, с каким животным можно было бы сравнить Европейский Союз и почему, возникает ассоциация, что ЕС «сильный, но не хищный – как медведь, потому что “мягкий, большой, сильный, но не агрессивный”.
В результате исследования, основанного на анализе позиций 100 лидеров общественного мнения и на последующем опросе 400 представителей широкой общественности, установлено, что большинство армян ощущают, что у их страны хорошие отношения с ЕС и что ЕС разделяет те же ценности, которые дороги им.