15 Դեկտեմբեր 2010 - 12:29 AMT
Այսօր լրանում է համաշխարհային մշակութային ժառանգությանը պատկանող Հին Ջուղայի միջնադարյան գերեզմանատան խաչքարերի ոչնչացման 5-րդ տարելիցը: 2005 թվականի դեկտեմբերի 15-ին ադրբեջանական պետության կողմից կազմակերպվեց և զինվորական ստորաբաժանումների ձեռքով օրը ցերեկով վերջնականապես իրագործվեց հայկական պատմական բնօրաններից մեկի` Նախիջևանի Հին Ջուղայի գերեզմանոցի շուրջ 5000 խաչքարերի բազմափուլ փոշիացումը: Այս մասին ասվում է «Ժառանգություն» կուսակցության հայտարարությունում:
«Թալիբանավայել այս ոճրագործությունը պատահական բարբարոսություն չէր, այլ պետականորեն հովանավորված մշակութային ահաբեկչություն` ցեղասպանություն և վանդալիզմ: Հայկական հինավուրց քաղաքակրթության հանդեպ իրագործված այդ հակամարդկային արշավի վերջին արարը ակնհայտորեն նպատակ էր հետապնդում ջնջել Նախիջևանի հայկական պատկանելության հետքերը:
Դեռևս 2005թ. դեկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի գիտությունների ակադեմիայի 60-ամյակի առթիվ այդ երկրի նախագահն իր գիտնականներին և գիտական հաստատություններին կոչ արեց միջազգային հանրությանն «ապացուցել» Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի նկատմամբ արցախահայության պատմական իրավունքների բացակայությունը և հիմնավորել իր այն թեզը, թե «հայերը, լինելով հյուրեր ու Ղարաբաղում հայտնվելով 19-րդ դարի 70-ականներին, Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի նկատմամբ պատմական իրավունքներ չունեն»:
«Եթե Ադրբեջանի նախագահի կողմից առատաձեռն սուբսիդավորված խոշորամասշտաբ քարոզչական ծրագրերին լծված «գիտնականները» Արցախի պարագայում հարկադրված էին բավարարվել սոսկ օտար լեզվով պատմության կեղծարարությամբ, քանի որ արցախահայությունը Լեռնային Ղարաբաղից կտրել էր եղերածին ադրբեջանական պետության ոտքը, ապա Նախիջևանում պահպանված հայկական մշակութային ժառանգությունը ապտակ էր ալիևյան կեղծ պատմագրությանը և առ ոչինչ էր դարձնում ծախսվելիք միլիոնավոր նավթադոլարները: Եւ այդ ստոր նպատակի համար գործի դրվեց ագրեսոր պետության բանակն ու մեկ առ մեկ սպանվեցին խաչքարերը` գերեզմանոցի տեղում հիմնելով ռազմական պոլիգոն:
Իր այդ արարքով Ադրբեջանի ղեկավարությունը վերահաստատեց, որ այդ պետությունը շարունակում է իրենից վտանգ ներկայացնել ոչ միայն հայերի, այլև քաղաքակրթության համար, որ իրենց համար «անցանկալի անձ» (persona non grata) են ոչ միայն հայերը և առաջին հերթին` արցախահայությունը, այլև նրանց գերեզմաններն ու պատմությունն ընդհանրապես: 2007 թվականից ի վեր, երբ «Ժառանգություն» կուսակցությունը մտավ խորհրդարան, իր առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանը, Լարիսա Ալավերդյանը և Ստեփան Սաֆարյանը բազմիցս բարձրաձայնել են Հին Ջուղայում կատարված այս հանցագործության մասին ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովների ու միջազգային այլ ամբիոններից, ինչպես նաև ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի առջև` պնդելով տարածաշրջան միջազգային համապատասխան փաստահավաք խմբի գործուղման անհրաժեշտության մասին:
Եթե դա լիներ սեմիտական կամ հարանվանական այլ գերեզմանոց, աշխարհն իրավացիորեն կվրդովվեր, և հարցը կդրվեր ցանկացած ֆորումի ու վեհաժողովի օրակարգում: Սակայն պետական այդ ահաբեկչությունը ոչ միայն քննարկման առարկա չդարձավ միջազգային կառույցներում ու չդատապարտվեց, այլև հանդուրժվեց ու անտեսվեց այն, որ 2007թ.-ից ի վեր Ադրբեջանը խափանում և արգելում է ԵԽԽՎ-ի և անգամ UNECO-ի կողմից նշանակված զեկուցողի մուտքը Նախիջևան:
Աշխարհը պետք է վերջապես ՈՉ ասի այն պետություններին, որոնք իրականացնում են մարդկային, ազգային ու մշակութային ցեղասպանություններ, և ապա ժխտում դրանք։ Ադրբեջան պետությունն ու նրա ղեկավարությունը պետք է պատասխանատվության կանչվեն ոչ միայն ադրբեջանահայության ու արցախահայության հանդեպ իրականացրած ցեղասպանության, այլ նաև այս մի ամբողջ քաղաքակրթության ցեղասպանության համար:
Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններն ու պատկան մարմինները պետք է հասնեն միջազգային արդարադատության և միջազգային օրենքի համահավասար կիրառության, ի թիվս այլոց նաև հանուն հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանության:
Արդ, որպեսզի հայ ժողովրդի հանդեպ մարդկային, ազգային ու մշակութային ցեղասպանություններն այլևս երբեք չկրկնվեն, միջազգային հանրությունը, այդ թվում Հայաստանը, իբրև առաջին քայլ պետք է ճանաչեն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, նրա ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը: Դրան պետք է հաջորդի Նախիջևանի վերադարձը տուն` հայրենի բնօրրանի օրինական կազմ: Այս ամենի հիմքն ու խարիսխը ուժեղ, արդար և իրավական Հայաստանի Հանրապետությունն է»,- ասվում է «Ժառանգություն» կուսակցության հայտարարությունում:

15 Декабрь 2010 - 12:29 AMT
Сегодня исполняется 5 лет со дня уничтожения хачкаров Старой Джуги – средневекового памятника, наследия мировой культуры. 15 декабря 2005 г. со стороны азербайджанского государства руками воинских подразделений средь бела дня окончательно завершилось многоэтапное уничтожение 5000 хачкаров кладбища Старой Джуги в Нахичеване – одной из частей исторической Армении. Об этом говорится в заявлении партии «Наследие».
В заявлении отмечается, что расправа над памятниками, под стать Талибану, была не случайным варварством, а осуществленным под государственным покровительством культурным терроризмом – геноцидом и вандализмом. Осуществленный в отношении древней армянской цивилизации этот завершающий акт бесчеловечной кампании преследовал очевидную цель стереть следы армянской принадлежности Нахичевана. Еще 14 декабря 2005 г., по случаю шестидесятилетия Академии наук Азербайджана, президент этой страны призвал ученых своей страны и научную общественность «доказать» мировому сообществу отсутствие исторических прав арцахского армянства на территорию Нагорного Карабаха и обосновать его тезис о том, что «армяне, будучи гостями и оказавшись в Карабахе в 70-х годах XIX века, не имеют исторических прав на территорию Нагорного Карабаха.
Но вовлеченные в широкомасштабные пропагандистские программы, щедро субсидируемые со стороны азербайджанского президента «ученые» вынуждены были довольствоваться лишь стряпанием исторических фальшивок на иностранном языке, поскольку арцахские армяне отрезали путь в Нагорный Карабах геноцидальному азербайджанскому государству, а сохраненное армянское культурное наследие в Нахичеване было пощечиной для фальшивой алиевской историографии и превращало в ничто расходуемые миллионы нефтедолларов. И для выполнения этой подлой цели была привлечена армия государства-агрессора и один за другим были убиты хачкары, а на территории кладбища был основан военный полигон. Этим своим поступком руководство Азербайджана еще раз подтвердило, что это государство продолжает представлять собой угрозу не только для армян, но и для всей цивилизации, что для них персоной “нон грата” являются не только армяне, и в первую очередь арцахское армянство, но и их кладбища и история вообще.
Если бы это кладбище было семитским или принадлежало к какой-либо иной общине, мир бы с полным на то основанием возмутился и вопрос был бы включен в повестку дня всевозможных форумов или конференций. Но в случае с армянской Джугой этот акт государственного терроризма не только не стал предметом обсуждения в международных структурах и не был осужден, но и был проигнорирован. Также не получило соответствующей оценки и то, что Азербайджан препятствует прибытию в Нахичеван назначенного со стороны ПАСЕ и ЮНЕСКО докладчика.
Мир, наконец, должен сказать НЕТ государствам, осуществляющим человеческий, национальный и культурный геноцид, а потом отрицающим сам факт его осуществления. Государство Азербайджан и его руководство должны быть призваны к ответственности не только за содеянный в отношении армянства Азербайджана и Арцаха геноцид, но и за геноцид целой цивилизации. Власти РА и его полномочные органы должны добиться равного применения международного правосудия и международного закона, в числе прочего – также и во имя защиты армянского культурного наследия.
Отныне – чтобы человеческие, национальные и культурные геноциды против армянского народа больше никогда не повторялись, международное сообщество, в том числе Армения, в качестве первого шага должно признать Нагорно-Карабахскую Республику, его суверенитет и территориальную целостность. За этим должно последовать возвращение Нахичевана в состав Армении.