Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը ցավակցությունների գիրքը բաց կլինի ամերիկյան ականավոր դիվանագետ Ռիչարդ Հոլբրուքի մահվան կապակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է Երևանում ԱՄՆ դեսպանության մամլո ծառայությունը, ցավակցությունների գիրքը բաց կլինի հինգշաբթի և ուրբաթ օրերին ժամը 10:00-ից մինչև 17:00: Ցանկացողները կարող են իրենց ցավակցությունը հայտնել նաև էլեկտրոնային փոստով` www.state.gov/holbrooke:
Ամերիկյան դիվանագետ Ռիչարդ Հոլբրուքը մահացավ դեկտեմբերի 13-ին սրտի վիրահատությունից հետո` աորտայի պատռվածքի պատճառով: Նա Դեյտոնյան համաձայնագրերի հեղինակներից մեկն էր, որը վերջ դրեց պատերազմին նախկին Հարավսլավիայում: 2009 թվականի հունվարի 22-ին Հոլբրուքը նշանակվեց Պակիստանի և Աֆղանստանի գծով ԱՄՆ Պետքարտուղարության հատուկ ներկայացուցիչ: ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի խոսքով` «Ամերիկան կորցրեց կարկառուն մարտիկի և հանրային ծառայության մեծ նվիրյալի»:

15 Декабрь 2010 - 16:37 AMT
В посольстве США в Армении открыта книга соболезнований в связи с кончиной американского дипломата Ричарда Холбрука. Как сообщает пресс-служба посольства США в Ереване, книга соболезнований будет открыта в четверг и пятницу с 10.00 до 17.00. Желающие также могут выразить свое соболезнование по электронной почте www.state.gov/holbrooke.
Американский дипломат Ричард Холбрук скончался 13 декабря после операции на сердце из-за разрыва аорты. Он был одним из авторов Дейтонских соглашений, положивших конец войне в бывшей Югославии. 22 января 2009 года Холбрук был назначен спецпредставителем госдепартамента по Пакистану и Афганистану. По словам госсекретаря США Хилари Клинтон, Америка потеряла одного из самых блестящих и преданных стране дипломатов.