16 Դեկտեմբեր 2010 - 07:59 AMT
Դեկտեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել ՀՀԿ Խորհրդի նիստը, որի ժամանակ քննարկվել է Երևանի քաղաքապետի թեկնածությունը: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել ՀՀԿ անդամ Արտակ Զաքարյանը: Ըստ նրա, Խորհուրդը քննարկել է 2 թեկնածություն՝«ՀայՌուսգազարդի» ղեկավար Կարեն Կարապետյանի և Երևանի փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի թեկնածությունները: «Վերջնական որոշումը կկայացվի այսօր երեկոյան խորհրդի հերթական նիստում»,-ասել է Զաքարյանը: Ինչ վերաբերում է Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի անդամությանը ՀՀԿ-ին, ապա, ըստ Զաքարյանի, այդ հարցը չի քննարկվել:
Նոր քաղաքապետի ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 17-ին:
Դեկտեմբերի 8-ին Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը հրաժարական տվեց: Հրաժարականի պատճառը միջադեպն է, որ տեղի է ունեցել նրա և ՀՀ նախագահի աշխատակազմի արարողակարգային ծառայության աշխատակից Արամ Կանդայանի միջև: Միջադեպը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 3-ին հանրահայտ տենոր Պլասիդո Դոմինգոյի երևանյան համերգի ժամանակ:
Մասնավորապես, Բեգլարյանի տիկինը և նրա ընկերուհին զբաղեցրել են Հայաստանի նախագահի համար նախատեսված տեղերի հարևան աթոռները, որտեղ ըստ արարողակարգի իրավունք ունեն նստելու միայն Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ԱԺ խոսնակը և վարչապետը: Արամ Կանդայանը խնդրել է Բեգլարյանի տիկնոջը մեկ այլ տեղ զբաղեցնել: Սակայն, այդ խնդրանքը առաջացրել է վերջինիս վրդովմունքը, որն այդ միջադեպի առնչությամբ բողոքել է ամուսնուն: Իր հերթին Գագիկ Բեգլարյանը խնդրել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանին հանդիպում կազմակերպել Արամ Կանդայանի հետ, որին նախկին քաղաքապետը տարել է իրեն պատկանող «Մետաքս» կոմբինատ և դաժան ծեծի ենթարկել:

15 декабря состоялось заседание Совета Республиканской партии Армении (РПА), на котором была обсуждена кандидатура мэра Еревана. Об этом журналистам заявил член РПА Артак Закарян. По его словам, Совет рассмотрел 2 кандидатуры – главы АрмРосГазпрома Карена Карапетяна и вице-мэра Еревана Тарона Маргаряна. «Окончательное решение будет принято сегодня вечером на очередном заседании Совета», – сказал Закарян. Что касается выхода экс-мэра Еревана Гагика Бегларяна из РПА, то, по словам Закаряна, этот вопрос пока не обсуждается.
Выборы нового мэра столицы состоятся 17 декабря.
8 декабря мэр Еревана Гагик Бегларян подал в отставку. Причиной отставки Бегларяна послужил инцидент, возникший между ним и сотрудником протокольного отдела аппарата президента Армении Арамом Кандаяном. Инцидент произошел 3 декабря во время ереванского концерта всемирно известного тенора Пласидо Доминго. В частности, супруга Бегларяна и ее подруга заняли места рядом с местами президента Армении, где по протоколу имеют право сидеть только Католикос Всех армян, спикер парламента и премьер-министр Армении. Арам Кандаян попросил супругу Бегларяна пересесть. Однако эта просьбе вызвала возмущение жены Бегларяна, которая пожаловалась мужу. В свою очередь Гагик Бегларян попросил руководителя аппарата президента Карена Карапетяна организовать встречу с Кандаяном, которого отвез на принадлежащий ему завод "Метакс" и жестоко избил его.