16 Դեկտեմբեր 2010 - 09:44 AMT
Հայաստանի ժողովրդական կուսակցությունը Հայ ազգային կոնգրեսի շարքերում կշարունակի պայքարը երկրում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԺԿ վարչության քարտուղար Գրիգոր Հարությունյանը:
Ըստ նրա, ՀԱԿ-ը շարունակում է մնալ միակ լուրջ ընդդիմադիր ուժը Հայաստանում և բոլոր խոսակցությունները ՀԱԿ-ի փլուզման մասին չեն համապատասխանում իրականությանը: Ինչպես նշել է Հարությունյանը, ՀԺԿ-ի ու ՀԱԿ-ի միջև չկան լուրջ տարաձայնություններ Հայաստանի առջև ծառացած առանցքային խնդիրների վերաբերյալ: «Մենք գտնում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման նախագիծը քվեարկության դնելը սխալ որոշում էր, մենք տեսանք արդյունքները: Կոալիցիան ու խորհրդարանական ընդդիմությունը պետք է որոշակի փոխզիջման գան: Այսօր, երբ բանակցություններն ընթանում են ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում, սխալ է խոսել Արցախի անկախության ճանաչման մասին»,-ասել է Հարությունյանը՝ հավելելով, որ կարգավորման ընթացքում հայկական կողմը չպետք է զիջումների գնա առանց ճշտելու Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը:
Խոսելով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին՝ ՀԺԿ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Հայաստանի նախաձեռնած ֆուտբոլային դիվանագիտությունն այս տարի վերջնականապես ձախողվեց: Ինչ վերաբերում է ներքաղաքական զարգացումներին, մասնավորապես, Երևանի քաղաքապետի հրաժարականին, ապա Գրրգոր Հարությունյանն ընդգծել է, որ այդ գործընթացները ոչ այլ ինչ են, քան ուժերի վերադասավորում ընտրություններից առաջ:

Народная партия Армении в составе Армянского Национального конгресса (АНК) продолжает борьбу с целью проведения в стране внеочередных выборов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь правления Народной партии Армении Григор Арутюнян.
По его словам, АНК продолжает оставаться единственной серьезной оппозиционной силой в Армении, и все разговоры о распаде АНК не соответствуют действительности. Как отметил Арутюнян, между НПА и АНК нет серьезных разногласий вокруг ключевых проблем, стоящих перед Арменией. “Мы считаем, что решение о голосовании по признанию Нагорного Карабаха в парламенте Армении было неверным, и мы все увидели результаты. Коалиция и парламентская оппозиция должны были прийти к определенному консенсусу. Сегодня, когда переговоры проходят в рамках Минской группы ОБСЕ, неправильно говорить о признании Арцаха”,- отметил Арутюнян, добавив, что в процессе урегулирования конфликта армянская сторона не должна идти на уступки без уточнениястатуса Нагорного Карабаха.
Говоря о внешней политике Армении, представитель НП подчеркнул, что инициированная Арменией футбольная дипломатия в этом году окончательно провалилась. Что касается внутриполитических развитий, в частности, отставки мэра Еревана, Григор Арутюнян подчеркнул, что эти процессы являются ничем иным, чем обычным перераспределением сил перед выборами.