16 Դեկտեմբեր 2010 - 13:44 AMT
Սամվել Կարապետյան. Իրականում Կարսում արդեն գոյություն չունի Եղիշե Չարենցի տունը՝ հակառակ քրդերի պնդումների
«Չնայած քրդերի պնդումներին, իրականում Կարսում արդեն գոյություն չունի Եղիշե Չարենցի տունը»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի պատասխանատու, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը: Նա նշել է, որ քրդերը նշում են այն թաղամասը, որտեղ իբր գտնվում է Չարենցի տունը, սակայն, իրականում այդ թաղամասն արդեն գոյություն չունի:
Ըստ նրա, դա ընդամենը փող աշխատելու հերթական միջոցն է քրդերի համար: Սամվել Կարապետյանը պատմել է, որ երբ 2000թ. նա այցելեց Կարս, նրան ցույց տվեցին մի ավերված տուն, ասելով, որ դա Եղիշե Չարենցի տունն է: «Երբ ես վերջերս այցելեցի Կարս, ինձ արդեն մեկ այլ տուն ցույց տվեցին՝ ասելով, թե դա է Չարենցի տունը»,-ասել է Կարապետյանը՝ հավելելով, որ ամեն անգամ տարբեր տներ ցույց տալով քրդերը պնդում էին, որ դա Չարենցի տունն է:
Թուրքական ԶԼՄ-ները հաղորդագրություն են հրապարակել, որի համաձայն կիսավեր այն տունը Կարսում, որտեղ ըստ քրդերի պնդումների ծնվել է մեծ հայ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցը, վաճառքի է հանվել: Տունը գնահատվում է 180 հազար դոլար:

16 Декабрь 2010 - 13:44 AMT
Самвел Карапетян: На самом деле в Карсе уже не существует разрекламированного курдами дома армянского поэта Егише Чаренца
“Несмотря на утверждения курдов, на самом деле в Карсе уже нет дома армянского поэта Егише Чаренца”, – заявил на пресс-конференции в Ереване руководитель общественной организации по изучению армянских памятников Самвел Карапетян. При этом армянский эксперт заметил, что в одном из утверждений курдов указывается квартал, где якобы и находится дом Чаренца, но на самом деле такого квартала в Карсе вообще не существует. По его словам, это всего лишь является очередным способом зарабатывания денег для курдов. Самвел Карапетян рассказал, что когда в 2000 году он посетил Карс, ему показали полуразрушенный дом, сказав, что это дом Чаренца. «Некоторое время назад я опять посетил Карс, и мне показали уже другой дом, опять сказав, что это дом Егише Чаренца», – сказал Карапетян, добавив, что, каждый раз показывая ему разные дома, курды утверждали, что это и есть дом Чаренца.
Турецкие СМИ опубликовали информацию, согласно которой, почти развалившийся дом в Карсе, где по утверждениям курдов родился великий армянский поэт Егише Чаренц, выставлен на продажу. Дом оценивается в $180 000.