2011-ի սեպտեմբերին Հայաստանի քաղաքացիներին սկսելու են տրամադրել կենսաչափական անձնագրեր և նույնացման քարտեր: Ինչպես հաղորդել է դեկտեմբերի 17-ին մամլո ասուլիսում Հայաստանի ոստիկանության անձնագրային-անցագրային վարչության պետ Նորայր Մուրադյանը, նոր անձնագրեր ստանալու են բոլոր ցանկացողները, սակայն զուգահեռ գործելու են հին նմուշի անձնագրեր: Որոշ ժամանակի ընթացքում քաղաքացիները կարող են ստանալ հին անձնագիրը կենսաչափականի փոխարեն:
Կենսաչափական անձնագիրը, որը նախատեսված է երկրի սահմաններից դուրս գալու համար, պարունակելու է տվյալներ քաղաքացու անունի, ազգանունի, հայրանունի, ծննդյան վայրի մասին, լուսանկար և երկու ցուցամատերի մատնահետքը: Էլեկտրոնային նույնացման քարտերը, որոնք նախատեսված են երկրի ներսում անձը հաստատելու համար, պարունակում են նույն տվյալները, սակայն մատնահետքերի փոխարեն կիրառվելու է էլեկտրոնային ստորագրություն: Ինչպես նշել է Նորայր Մուրադխանյանը, կենսաչափական անձնագրերի և էլեկտրոնային նույնացման քարտերի պատրաստման հայտեր են ներկայացրել 8 կազմակերպություններ: Վերջնական որոշում ընդունվելու է 2011-ի սկզբին: ՀՀ նախագահի հանձնարարականով 2008-ի մարտից սկսվել է Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերին անցում կատարելու գործընթացը:

С сентября 2011 года гражданам Армении начнут выдаваться биометрические паспорта и идентификационные карты. Как сообщил в ходе пресс-конференции 17 декабря начальник паспортно-визового управления Полиции Армении Норайр Мурадханян, новые паспорта будут выдаваться всем желающим, однако параллельно будут действовать и паспорта старого образца. Также в течение некоторого времени граждане смогут получать старый паспорт вместо биометрического.
Биометрический паспорт, предназначенный для выезда за пределы государства, будет содержать данные об имени, фамилии и отчестве гражданина, дату и место его рождения, фотографию и отпечатки указательных пальцев. Электронные идентификационные карты, предназначенные для идентификации личности внутри государства, содержат те же данные, однако вместо отпечатков пальцев будет использована электронная подпись. Как отметил Норайр Мурадханян, заявки на изготовление биометрических паспортов и электронных идентификационных карт представили 8 организаций, чьи предложения на данный момент обсуждаются. Окончательное решение будет принято в начале 2011 года. Процесс перехода Армении на биометрические паспорта начался в Армении с марта 2008 года по распоряжению президента РА.