Կրթության ոլորտում իրականացված վերահսկողության արդյունքում 2009-10թթ. ՀՀ Ֆինանսների նախարարության վարչակազմի ներքին աուդիտի գնահատման և ֆինանսական վերահսկողության վարչությանը հաջողվել է պետբյուջե վերադարձնել 160 մլն դրամ: Այդ մասին դեկտեմբերի 17-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում հայտարարել է ՀՀ Ֆինանսների նախարարության տվյալ վարչության պետ Սոնա Ղարիբյանը:
Ըստ նրա, 50 մլն դրամը այն խախտումներն են, որ հայտնաբերվել են հենց կրթության ու գիտության նախարարությունում, իսկ մնացած 110 մլն դրամի խախտումները հայտնաբերվել են 10 բուհերում: «Խախտումները հիմնականում կապված են նրա հետ, որ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները ոչ ճշգրիտ տվյալներ էին ներկայացնում ուսանողների ու կրթաթոշակների մասին»,-հավելել է նա:

17 Декабрь 2010 - 13:52 AMT
По результатам осуществленного контроля в сфере образования на протяжении 2009-2010 гг. управлению оценки внутреннего аудита и финансового контроля администрации Министерства финансов РА удалось вернуть в госбюджет страны 160 млн драмов. Об этом 17 декабря в пресс-центре правительства РА сообщила начальник данного управления Министерства финансов РА Сона Гарибян.
При этом, по ее словам, 50 млн драмов – это нарушения, выявленные в самом Министерстве образования и науки РА, а вот остальные 110 млн драмов управление вернуло в госбюджет за выявленные нарушения в 10 вузах. «Основной характер нарушений связан с тем, что высшие учебные заведения предоставляли неточные данные о студентах и их стипендиях, а также были сделаны необоснованные расходы в рамках реализуемых реформ в системы высшего профессионального образования», – добавила она.