«Ես գտնում եմ, որ «լուռ դիվանագիտությունը», որի մասին խոսում է թուրքական ղեկավարությունը, չի համապատասխանում իրականությանը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Նրա խոսքով` այն բանից հետո, երբ Թուրքիան ձախողեց հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, երկու երկրների միջև ոչ մի իրական դիվանագիտական գործընթացներ տեղի չեն ունեցել: «2010 թվականն ապացուցեց, որ թուրքական վերնախավը պատրաստ չէ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը»,- նշեց հայ փորձագետը:
Անդրադառնալով 2011 թվականին հայ-թուրքական հարաբերությունների հնարավոր զարգացմանը` Ռուբեն Մելքոնյանն ասաց, որ մինչև 2011 թվականի երկրորդ կեսն այդ հարցում առանձնակի զարգացումներ չեն լինի: Սակայն հայ փորձագետը չբացառեց, որ Թուրքիայի իշխանությունները, մասնավորապես ապրիլի 24-ին (Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը) կարող են իմիտացիոն քաղաքականության դիմել, որպեսզի միջազգային հանրությանը ցույց տան, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առաջ է շարժվում: Մելքոնյանը նկատեց նաև, որ եթե առաջիկա տարին Թուրքիայում ընթանա նույն մթնոլորտում, ինչ ընթացիկը, ապա հնարավոր է, որ 2011 թվականին հայ-թուրքական հարաբերություններում դարձյալ որևէ զարգացումներ տեղի չունենան:

«Я считаю, что «молчаливая дипломатия», о которой говорит турецкое руководство, не соответствует действительности», – заявил в беседе с корреспондентом PаnARMENIAN.Net тюрколог Рубен Мелконян. По его словам, после того как Турция провалила процесс ратификации армяно-турецких Протоколов, никаких реальных дипломатических процессов между двумя странами не было. «2010 год доказал, что турецкая элита не готова к нормализации отношений с Арменией», – отметил армянский эксперт.
Касаясь возможных развитий в армяно-турецких отношениях в 2011 году, Рубен Мелконян сказал, что до второй половины 2011 года особых развитий в этом вопросе не будет. Однако, армянский эксперт не исключил, что власти Турции, в частности к 24 апрелю (день памяти жертв Геноцида армян) могут обратиться к имитационной политике, чтобы показать мировому сообщество, что процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией двигается вперед. Мелконян также заметил, что если предстоящий год в Турции пройдет в той же атмосфере, что и текущий, то возможно, что и в 2011 году никаких развитий в армяно-турецких отношениях не будет.