ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի քննարկումը Թուրքիայի վրա ճնշման հերթական լծակ է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը: Նրա խոսքերով, վերջին ժամանակները թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները բավական բարդացել են, իսկ երկրների միջև ձևավորվել է անվստահության մթնոլորտ: «Տվյալ պահին Թուրքիայի և ԱՄՆ շահերը շատ հարցերում համընկնում են»,- ասել է Հովսեփյանը: Նա նաև չի բացառել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում բանաձևի քննարկումը: Սակայն հայ փորձագետը կարծում է, որ այն չի մտնի Պալատի օրակարգ:
Անդրադառնալով Թուրքիայի հնարավոր գործողություններին` Հովսեփյանն ասել է, որ երկրի ղեկավարությունը հանդես կգա հերթական հայտարարություններով այն մասին, որ դա կարող է խանգարել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը:
Այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը կարող է քննարկվել Ներկայացուցիչների պալատում առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում, նախօրեին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի մամլո քարտուղար (ANCA) Էլիզաբեթ Չուլջյանը: Նրա խոսքերով, ANCA-ն կոչ է անում ԱՄՆ հայերին զանգահարել իրենց կոնգրեսականներին և պահանջել նրանցից քվերակել 252 բանաձևի ընդունման օգտին:

Возможное рассмотрение резолюции о Геноциде армян в Палате представителей США может быть очередным рычагом давления на Турцию. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил тюрколог Левон Овсепян. По его словам, в последнее время турецко-американские отношения довольно усложнились, а также между странами сформировалась атмосфера недоверия. “На данный момент интересы Турции и США во многих вопросах не совпадают”, – сказал Овсепян. Он также не исключил рассмотрение резолюции в Палате представителей США. Однако армянский эксперт посчитал, что она не войдет в повестку дня Палаты.
Касаясь возможных действий Турции, Овсепян сказал, что руководство страны выступит с очередными заявлениями, о том, что это может помешать нормализации армяно-турецких отношений.
О том, что, резолюция о признании Геноцида армян может быть рассмотрена в Палате представителей США в течение ближайших 48 часов, накануне корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Элизабет Чулджян.По ее словам, ANCA призывает армян США позвонить своим конгрессменам и потребовать от них проголосовать «за» принятие резолюции 252.