ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի քննարկումը Թուրքիայի վրա ճնշման հերթական լծակ է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը: Նրա խոսքերով, վերջին ժամանակները թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները բավական բարդացել են, իսկ երկրների միջև ձևավորվել է անվստահության մթնոլորտ: «Տվյալ պահին Թուրքիայի և ԱՄՆ շահերը շատ հարցերում համընկնում են»,- ասել է Հովսեփյանը: Նա նաև չի բացառել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում բանաձևի քննարկումը: Սակայն հայ փորձագետը կարծում է, որ այն չի մտնի Պալատի օրակարգ:
Անդրադառնալով Թուրքիայի հնարավոր գործողություններին` Հովսեփյանն ասել է, որ երկրի ղեկավարությունը հանդես կգա հերթական հայտարարություններով այն մասին, որ դա կարող է խանգարել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը:
Այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը կարող է քննարկվել Ներկայացուցիչների պալատում առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում, նախօրեին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի մամլո քարտուղար (ANCA) Էլիզաբեթ Չուլջյանը: Նրա խոսքերով, ANCA-ն կոչ է անում ԱՄՆ հայերին զանգահարել իրենց կոնգրեսականներին և պահանջել նրանցից քվերակել 252 բանաձևի ընդունման օգտին:

Possible consideration of the Armenian Genocide in the U.S House of Representatives can be just a tool of pressure on Turkey, an Armenian expert said.
“The Turkish-American relations have worsened recently, with the atmosphere of distrust growing,” Levon Hovsepyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“The interests of the U.S. and Turkey do not coincide,” he said.
Hovsepyan did not rule out discussion of the H.Res. 252 in the House but presumed that it will not be included in the agenda.
On December 17, spokesperson for the Armenian National Committee of America (ANCA) Elizabeth S. Chouldjian said that H. Res. 252, the Armenian Genocide resolution, can be considered in the U.S. House of Representatives within the next 48 hours.
The ANCA urges American Armenians to call their congressmen and demand from them that they vote for H. Res. 252 adoption, Chouldjian told a PanARMENIAN.Net reporter.
The ANCA, as well as famous representatives of show business of Armenian descent have initiated a campaign urging Speaker Nancy Pelosi to schedule a vote on H.Res. 252 before the House adjourns.