ԱՄՆ-ն ժողովրդավարական երկիր է, և եթե ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը որոշի քննարկել Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը, վարչակազմը չի կարող խանգարել դրան, այլ բան է, եթե նրանք փորձում են համոզել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը` մեկնաբանելով տեղեկատվությունն այն մասին, որ Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի հետ զրույցում ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը խոստացել է խոչընդոտել բանաձևի քվերակությանը: Անդրադառնալով նրան, թե կարող է արդյոք դա լինել Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու հերթական լծակ, հայ փորձագետն ասել է, որ ցանկացած բանաձև կամ հռչակագիր, որը վերաբերվում է Հայոց ցեղասպանությանը, Թուրքիայի վրա ճնշման միջոց է: Մինասյանը նաև չի բացառել, որ Անկարան կարող է դիմել սպառնալիքների` բանաձևի քննարկմանը խանգարելու համար: «Սակայն դժվար է ասել` կլինի դա իրական սպառանալիք թե քաղաքական բլեֆ»,- ասել է Սերգեյ Մինասյանը և հավելել, որ Թուրքիան կփորձի դրա համար կիրառել ողջ քաղաքական-դիվանագիտական զինանոցը:
Հայ փորձագետը նաև նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի քննարկումը կարող է նաև կապված լինել վերջին ժամանակները թուրք-իսրայելական հարաբերությունների վատթարացման հետ:
Այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը կարող է քննարկվել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում, նախօրեին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է մամլո քարտուղար Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) մամլո քարտուղար Էլիզաբեթ Չուլջյանը: Նրա խոսքերով, ANCA-ն կոչ է անում ԱՄՆ հայերին զանգահարել իրենց կոնգրեսականներին և պահանջել քվեարկել 252 բանաձևի օգտին:

U.S. is a democratic country. Should the Chamber of Representatives resolve to initiate discussions on Armenian Genocide resolution, the Administration won’t be able to prevent discussions, unless the Administration tries to influence the decision, according to political expert Sergey Minasyan.
In a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter, the expert commented on recent media reports according to which U.S. Secretary of State Hillary Clinton promised to prevent voting for the resolution in a conversation with Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu.
Minasyan did not preclude Ankara’s resorting to threats or political bluffing and using the whole of its political ammunition in order to prevent the discussion.
The Armenian expert also noted that discussion of Armenian Genocide resolution could be linked to the recent exacerbation of Turkey-Israel ties.
On December 17, spokesperson for the Armenian National Committee of America (ANCA) Elizabeth S. Chouldjian said that H. Res. 252, the Armenian Genocide resolution, can be considered in the U.S. House of Representatives within the next 48 hours.
The ANCA urges American Armenians to call their congressmen and demand from them that they vote for H. Res. 252 adoption, Chouldjian told a PanARMENIAN.Net reporter.
The ANCA, as well as famous representatives of show business of Armenian descent have initiated a campaign urging Speaker Nancy Pelosi to schedule a vote on H.Res. 252 before the House adjourns.