ԱՄՆ-ն ժողովրդավարական երկիր է, և եթե ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը որոշի քննարկել Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը, վարչակազմը չի կարող խանգարել դրան, այլ բան է, եթե նրանք փորձում են համոզել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը` մեկնաբանելով տեղեկատվությունն այն մասին, որ Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի հետ զրույցում ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը խոստացել է խոչընդոտել բանաձևի քվերակությանը: Անդրադառնալով նրան, թե կարող է արդյոք դա լինել Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու հերթական լծակ, հայ փորձագետն ասել է, որ ցանկացած բանաձև կամ հռչակագիր, որը վերաբերվում է Հայոց ցեղասպանությանը, Թուրքիայի վրա ճնշման միջոց է: Մինասյանը նաև չի բացառել, որ Անկարան կարող է դիմել սպառնալիքների` բանաձևի քննարկմանը խանգարելու համար: «Սակայն դժվար է ասել` կլինի դա իրական սպառանալիք թե քաղաքական բլեֆ»,- ասել է Սերգեյ Մինասյանը և հավելել, որ Թուրքիան կփորձի դրա համար կիրառել ողջ քաղաքական-դիվանագիտական զինանոցը:
Հայ փորձագետը նաև նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի քննարկումը կարող է նաև կապված լինել վերջին ժամանակները թուրք-իսրայելական հարաբերությունների վատթարացման հետ:
Այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը կարող է քննարկվել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում, նախօրեին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է մամլո քարտուղար Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) մամլո քարտուղար Էլիզաբեթ Չուլջյանը: Նրա խոսքերով, ANCA-ն կոչ է անում ԱՄՆ հայերին զանգահարել իրենց կոնգրեսականներին և պահանջել քվեարկել 252 բանաձևի օգտին:

США – демократическая страна, и если Палата представителей США решит рассмотреть резолюцию о Геноциде армян, администрация не сможет помешать этому, другое дело, если они попытаются их убедить. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.net заявил политолог Сергей Минасян, комментируя информацию о том, что в беседе с главой МИД Турции Ахметом Давутоглу госсекретарь США Хиллари Клинтон пообещала воспрепятствовать голосованию по резолюции. Касаясь того, может ли это быть очередным рычагом давления на Турцию, армянский эксперт сказал, что любая резолюция или декларация, относящаяся к Геноциду армян, – средство давления на Турцию. Минасян также не исключил, что Анкара может прибегнуть к угрозам, чтобы помешать рассмотрению резолюции. «Однако сложно сказать, будет ли это реальной угрозой или политическим блефом», – сказал Сергей Минасян, добавив, что Турция попытается для этого использовать весь свой политико-дипломатический арсенал. Армянский эксперт также заметил, что рассмотрение резолюции о Геноциде армян также может быть связано с ухудшением в последнее время турецко-израильских отношений.
О том, что резолюция о признании Геноцида армян может быть рассмотрена в Палате представителей США в течение ближайших 48 часов, накануне корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Элизабет Чулджян. По ее словам, ANCA призывает армян США позвонить своим конгрессменам и потребовать от них проголосовать «за» принятие резолюции 252.