18 Դեկտեմբեր 2010 - 12:07 AMT
Ռուբեն Մեհրաբյան. Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը դեռ երկար կքննարկվի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում
«ԱՄՆ Կոնգրեսում ստեղծված պատկերն առանձնահատուկ չէ, այն, ավելի շուտ, որոշակի դեժավյու է: Ես կարծում եմ, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը դեռ երկար կքննարկվի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը` մեկնաբանելով տեղեկություններն այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը կարող է 48 ժամվա ընթացքում քննարկվել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում: Միաժամանակ, նա նշել է, որ բանաձևի քննարկումը թելադրվելու է բացառապես ԱՄՆ շահերով: «Մերձավոր Արևելքը ԱՄՆ համար սպառնալիքների գլխավոր աղբյուրն է»,- ասել է նա և հավելել, որ Ամերիկան մտադիր չէ հարաբերությունները փչացնել Թուրքիայի հետ, որոնք առանց այդ էլ բարդացել են: «Ես նախադրյալներ չեմ տեսնում նրա համար, որպեսզի ԱՄՆ-ն փոխի իր արտաքին քաղաքականությունը»,- ասել է նա և ավելացրել է, որ ԱՄՆ կողմից բանաձևի ընդունումը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում անկանխատեսելի հետևանքների:
Այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը կարող է քննարկվել Ներկայացուցիչների պալատում առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում, նախօրեին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի մամլո քարտուղար (ANCA) Էլիզաբեթ Չուլջյանը: Նրա խոսքերով, ANCA-ն կոչ է անում ԱՄՆ հայերին զանգահարել իրենց կոնգրեսականներին և պահանջել նրանցից քվերակել 252 բանաձևի ընդունման օգտին:

18 Декабрь 2010 - 12:07 AMT
«Картина, сложившаяся в Конгрессе США уже не уникальна, это, скорее всего, некое дежавю. Я считаю, что резолюция о Геноциде армян еще долго будет обсуждаться в Палате представителей США», – заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net эксперт Армянского центра политических и международных исследований Рубен Меграбян, комментируя сообщения о том, что резолюция о Геноциде армян может быть в течение 48 часов рассмотрена в Палате представителей США. При этом он заметил, что рассмотрение резолюции будет диктоваться исключительно интересами США. “Ближний Восток является приоритетом и источником главных угроз для США”, – сказал он, добавив, что Америка не намерена портить отношения с Турцией, которые и так уже осложнились. “Я не вижу каких-либо предпосылок для того, чтобы США меняли свою внешнюю политику”, – сказал он. В этом контексте он заметил, что принятие резолюции со стороны США может привести к непредсказуемым последствиям в регионе.
О том, что, резолюция о признании Геноцида армян может быть рассмотрена в Палате представителей США в течение ближайших 48 часов, накануне корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Элизабет Чулджян. По ее словам, ANCA призывает армян США позвонить своим конгрессменам и потребовать от них проголосовать «за» принятие резолюции 252.