18 Դեկտեմբեր 2010 - 12:07 AMT
Ռուբեն Մեհրաբյան. Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը դեռ երկար կքննարկվի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում
«ԱՄՆ Կոնգրեսում ստեղծված պատկերն առանձնահատուկ չէ, այն, ավելի շուտ, որոշակի դեժավյու է: Ես կարծում եմ, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը դեռ երկար կքննարկվի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը` մեկնաբանելով տեղեկություններն այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը կարող է 48 ժամվա ընթացքում քննարկվել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում: Միաժամանակ, նա նշել է, որ բանաձևի քննարկումը թելադրվելու է բացառապես ԱՄՆ շահերով: «Մերձավոր Արևելքը ԱՄՆ համար սպառնալիքների գլխավոր աղբյուրն է»,- ասել է նա և հավելել, որ Ամերիկան մտադիր չէ հարաբերությունները փչացնել Թուրքիայի հետ, որոնք առանց այդ էլ բարդացել են: «Ես նախադրյալներ չեմ տեսնում նրա համար, որպեսզի ԱՄՆ-ն փոխի իր արտաքին քաղաքականությունը»,- ասել է նա և ավելացրել է, որ ԱՄՆ կողմից բանաձևի ընդունումը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում անկանխատեսելի հետևանքների:
Այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը կարող է քննարկվել Ներկայացուցիչների պալատում առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում, նախօրեին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի մամլո քարտուղար (ANCA) Էլիզաբեթ Չուլջյանը: Նրա խոսքերով, ANCA-ն կոչ է անում ԱՄՆ հայերին զանգահարել իրենց կոնգրեսականներին և պահանջել նրանցից քվերակել 252 բանաձևի ընդունման օգտին:

The situation with the Armenian Genocide resolution in the U.S. Congress is not unique, but a kind of déjà vu, an Armenian expert said.
“Armenian Genocide resolution will be a topic of discussion in U.S. House of Representatives for a long time,” Ruben Mehrabyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“Middle East is the main source of threats for the U.S. and possible discussion of the resolution by the Congress will be conditioned by the U.S. regional interests. However, I don’t believe that the U.S. can spoil relations with Turkey or change it’s foreign policy,” he said, adding that adoption of the resolution can have unpredictable consequences in the region.
On December 17, spokesperson for the Armenian National Committee of America (ANCA) Elizabeth S. Chouldjian said that H. Res. 252, the Armenian Genocide resolution, can be considered in the U.S. House of Representatives within the next 48 hours. The ANCA urges American Armenians to call their congressmen and demand from them that they vote for H. Res. 252 adoption, Chouldjian told a PanARMENIAN.Net reporter. The ANCA, as well as famous representatives of show business of Armenian descent have initiated a campaign urging Speaker Nancy Pelosi to schedule a vote on H.Res. 252 before the House adjourns.