19 December 2010 - 12:06 AMT
Նիժնի Նովգորոդում 2011 թվականին կօծվի Ամենափրկիչ հայկական եկեղեցին: Քաղաքի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Տիգրան Շահնազարյանի խոսքով` 2010 թվականին եկեղեցու հիմնական շինարարական աշխատանքները կատարվել են: Մնում են միայն ներքին հարդարման աշխատանքները, փոքր վարչական շենքի կառուցումն ու տարածքի բարեկարգումը, որոնք նախատեսվում է ավարտել 2011 թվականի ամռան վերջին կամ աշնանը: Դրանով շինարարության առաջին փուլը կավարտվի: Երկրորդ փուլը, որը նախատեսում է վարչա-ուսումնական մասնաշենքերի կառուցում, ծրագրվում է 2012-2015 թվականներին:
Նիժնի Նովգորոդում Փրկչի եկեղեցու շինարարությունը սկսվել է 2008 թվականի դեկտեմբերին: 2008 թվականի դեկտեմբերի 24-ին կայացավ հիմքի օծումն ու առաջին քարի հիմնադրումը Հայ Առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջևանի և Ռուսական թեմի առաջնորդ եպիսկոպոս Եզրաս Ներսիսյանի կողմից:
Եկեղեցու շինարարությունը ծրագրվում էր ավարտել 2010 թվականին: Սակայն ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրների պատճառով օբյեկտի հանձնման ժամկետները տեղափոխվեցին 2011թ., հաղորդում է «Նիժնի Նովգորոդի հայերը» պորտալը:
Նիժնի Նովգորոդում` տեղի տոնավաճառի տեղում, 1828 թվականից ի վեր կանգնած է եղել հայկական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին, որը կառուցվել էր ճարտարապետ Լեյերի նախագծով` ցարական գանձապետարանի գումարներով, և որը կանգուն մնաց մոտ 100 տարի, ապա ինչպես շատ այլ եկեղեցիներ, քանդվեց 20-րդ դարի 30-ական թվականներին:

Освящение армянского храма Спасителя (Аменапркич) в Нижнем Новгороде состоится в 2011 году. По словам представителя Нижегородской армянской общины Тиграна Шахназаряна, в 2010 году основные строительные работы церкви были выполнены. Остаются лишь внутренние отделочные работы, строительство маленького административного здания и благоустройство территории, которые намечается завершить летом-осенью 2011 года. На этом первый этап строительства будет закончен. Второй этап, предполагающий постройку административно-учебных корпусов, планируется на период 2012-2015 годов.
Строительство церкви Спасителя в Нижнем Новгороде началось в декабре 2008 года. 24 декабря 2008 года состоялось освещение фундамента и закладка первого камня епископом Езрасом Нерсисяном, главой Ново-Нахичеванской и Российской епархии Армянской апостольской церкви.
Строительство здания церкви планировалось завершить в 2010 году. Но из-за проблем с финансированием, сроки сдачи объекта были перенесены на 2011 год, сообщает портал «Нижегородские армяне».
В Нижнем Новгороде, на территории Нижегородской ярмарки, с 1828 года стоял армянский храм "Сурб Григор Лусаворич", построенный по проекту архитектора Леера на деньги царской казны, который простоял около 100 лет и был снесен, как и многие другие храмы, в 30-е годы 20 века.