Երևանում տեղի է ունեցել մայրաքաղաքի նորընտիր՝ 53-րդ քաղաքապետի երդմնակալության արարողությունը: Կարեն Կարապետյանը հանդիսավոր կերպով երդվել է պահպանել Հայաստանի Սահմանադրությունն ու օրենքները, կատարել Երևանի Ավագանու խորհրդի որոշումները, ազնիվ և բարեխղճորեն կատարել քաղաքապետի պարտականությունները, նպաստել մայրաքաղաքի բարգավաճմանը և գործել ի շահ երևանցիների:
Իր հերթին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, որը ներկա էր արարողությանը, հաջողություն է մաղթել Կարեն Կարապետյանին նոր ստանձնած պաշտոնում: Նա հույս է հայտնել, որ նորընտիր քաղաքապետը կարդարացնի մայրաքաղաքի բնակիչների սպասելիքները: Դեկտեմբերի 14-ին Երևանի Ավագանին իր արտահերթ նիստում 50 «կողմ» և 1 «դեմ»« ձայների հարաբերակցությամբ ՀՀԿ թեկնածու Կարեն Կարապետյանին ընտրեց Երևանի քաղաքապետ:
Դեկտեմբերի 8-ին ՀՀ նախագահի արարողակարգային ծառայության աշխատակցի հետ միջադեպի արդյունքում Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը հրաժարական տվեց:

В Ереване состоялось церемония инаугурации новоизбранного, 53-го по счету мэра столицы. Карен Карапетян торжественно поклялся соблюдать Конституцию и законы Армении, решения Совета старейшин Еревана, честно и добросовестно исполнять обязанности мэра, служить делу процветания столицы и действовать во благо ереванцев.
В свою очередь президент Армении Серж Саргсян, присутствуя на церемонии инаугурации нового мэра, пожелал Карену Карапетяну успехов на новом посту. Глава РА выразил надежду, что новоизбранной мэр оправдает ожидания жителей столицы.
17 декабря на внеочередном заседании Совет старейшин Еревана соотношением голосов 50-«за», 1-«против» избрал кандидата от правящей Республиканской партии Армении Карена Карапетяна мэром Еревана.
8 декабря, вследствие инцидента с сотрудником службы протокола президента РА, мэр Еревана Гагик Бегларян подал в отставку.