«Այս տարի շատ բան արվեց կրթության ոլորտում կոռուպցիան նվազեցնելու համար: Մինչ դեկտեմբերի 15-ը մենք տարբեր առաջարկություններ էինք ընդունում ռեկտորներից, ՀԱԵ-ից, առանձին անձանցից: Բոլոր այդ առաջարկների հիման վրա մշակվեց մի ծրագիր, որը ես կստորագրեմ մինչև հաջորդ երկուշաբթի»,-դեկտեմբերի 20-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը՝ ամփոփելով տարին:
Նախարարը նշել է, որ անկախ կատարված աշխատանքից, արդյունքից նա դեռևս գոհ չէ: «Չնայած բարելավմանը կրթության ոլորտում, ես չեմ կարող ասել, թե ամեն ինչից գոհ եմ: Ես դժգոհ եմ արվածի ծավալից, գտնում եմ, որ կարելի էր ավելին անել: Ես դժգոհ եմ հակակոռուպցիոն գործունեությունից, օրենքի հաճախակի խախտումներից: Հուսով եմ, որ մեր ինքնաքննադատությունը ավելի լավ աշխատելու խթան կհանդիսանա»,-ասել է Աշոտյանը;

“В этом году многое было сделано для уменьшения коррупции в образовательной системе. До 15 декабря мы принимали различные предложения от ректоров, от Армянской Апостольской Церкви, от отдельных лиц. На основе всех этих предложений была разработана программа, и до понедельника я собираюсь ее подписать”, – сказал 20 декабря на пресс-конференции в Ереване министр науки и образования Армен Ашотян, обобщая итоги уходящего года.
Министр отметил, что, несмотря на ту работу, которая была выполнена в этом направлении, результатом он пока недоволен. “Несмотря на улучшения в сфере образования, я не могу сказать, что всем доволен: я недоволен объемом того, что было сделано, считаю, что можно было сделать больше. Недоволен антикоррупционной деятельностью, частыми нарушениями закона. Но надеюсь, что наша самокритика даст стимул работать еще лучше”, – подчеркнул Ашотян.