«Կյանքումս միայն մեկ անգամ եմ Նոր տարին դիամվորել արտերկրում, 2000թ.: Իսկ ընդհանրապես, գերադասում եմ այդ տոնը նշել հայրենիքում՝ ընտանիքի և ընկերների շրջապատում»,-դեկտեմբերի 20-ին ասել է ՀՀ կրթության ու գիտության նախագահ Արմեն Աշոտյանը` նշելով, որ «նույնիսկ նախատոնական եռուզեռը նրան դուր է գալիս»:
Ինչպես ասել է նախարարը, նա չի հավատում չինական ու ճապոնական աստղագուշակներին, սակայն հուսով է, որ ճագարի տարին հաջող կլինի: «Ես գտնում եմ, որ յուրաքանչյուր մարդու ճակատագիրը կանխորոշված է, սակայն ոչ չինացի կանխագուշակների, այլ Աստծո կողմից»,-ասել է Աշոտյանը:
Նախարարը կատակով նշել է, որ պատրաստվում է Ամանորի գիշերը իր երեխաներին ներկայանալ Ձմեռ պապի կերպարով: «Անցել են այն ժամանակները, երբ ես նվերներ էի խնդրում Ձմեռ պապից: Այժմ ես երկու որդի ունեմ և այժմ ինքս նրանց համար Ձմեռ պապ կլինեմ»,-ասել է նա:

“Только один раз в жизни я отмечал Новый год за границей, это был канун 2000 года. Вообще же, предпочитаю отмечать этот праздник в своей стране в кругу семьи и друзей”, – сказал 20 декабря на пресс-конференции в Ереване министр науки и образования Армен Ашотян, отметив: “Даже предновогодняя суматоха мне очень нравится”.
Как подчеркнул министр, он не верит в китайские и японские гороскопы, но надеется, что Год кролика будет удачным. “Я считаю, что судьба человека предопределена, но не китайскими астрологами, а Богом”, – сказал Ашотян.
Министр шутливо заметил, что собирается в новогоднюю ночь предстать в образе Деда Мороза для своих детей. «Прошли времена, когда я просил подарки у Деда Мороза. Сейчас у меня двое сыновей, и теперь я сам буду для них Дедом Морозом», – сказал он.