ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության զորքերի և Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմակայանի համագործակցության արդյունքում բացվեց հակաօդային պաշտպանության համատեղ հրամանատարական կետ, որը ի զորու է գերժամանակակից սարքավորումներով վայրկյանների ճշգրտությամբ գրանցել օդային սահմաններին սպառնացող վտանգը և համակարգված կերպով կառավարել օդային թիրախների խոցումը:
Ինչպես հաղորդում է պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայությունը, Հակաօդային պաշտպանության համատեղ հրամանատարական կետի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա է եղել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Կարևորելով հակաօդային պաշտպանության համատեղ հրամանատարական կետի բացումը` Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ դա Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմական համագործակցության որակական նոր հարթություն է և խոսում է երկու երկրների հարաբերությունների ռազմավարական բնույթի մասին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է նաև ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության զորամասերից մեկի բանակային շինությունների բացման արարողությանը, ծանոթացել զորանոցային պայմաններին ու գերճշգրիտ S-300 զենիթահրթիռային համակարգերի աշխատանքին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է նաև ռազմական արդյունաբերության ձեռնարկություններից մեկը և ծանոթացել ռազմական ինքնաթիռների վերանորոգման նորակառույց արտադրամասի պայմաններին:

20 Декабрь 2010 - 12:35 AMT
В результате сотрудничества войск противовоздушной обороны Вооруженных Сил РА и дислоцированной в Армении 102-ой российской военной базы открылся совместный командный пункт ПВО, который с помощью сверхсовременного оборудования может с секундной точностью фиксировать угрозу на воздушных границах и управлять поражением воздушной мишени.
Как сообщает пресс-служба МО РА, на торжественной церемонии открытия совместного командного пункта ПВО присутствовал министр обороны РА Сейран Оганян. Подчеркнув важность открытия совместного командного пункта противовоздушной обороны, Сейран Оганян отметил, что это качественно новый уровень военного сотрудничества между Арменией и Россией и говорит о стратегическом характере отношений между двумя странами.
Министр обороны РА принял также участие в церемонии открытия армейских зданий одной из воинских частей ПВО Вооруженных Сил РА, ознакомился с условиями в казармах, а также работой сверхточных зенитно-ракетных систем С-300.
Министр обороны РА посетил также одно из предприятий военной промышленности и ознакомился с условиями цеха по ремонту военных самолетов.