ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության զորքերի և Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմակայանի համագործակցության արդյունքում բացվեց հակաօդային պաշտպանության համատեղ հրամանատարական կետ, որը ի զորու է գերժամանակակից սարքավորումներով վայրկյանների ճշգրտությամբ գրանցել օդային սահմաններին սպառնացող վտանգը և համակարգված կերպով կառավարել օդային թիրախների խոցումը:
Ինչպես հաղորդում է պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայությունը, Հակաօդային պաշտպանության համատեղ հրամանատարական կետի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա է եղել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Կարևորելով հակաօդային պաշտպանության համատեղ հրամանատարական կետի բացումը` Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ դա Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմական համագործակցության որակական նոր հարթություն է և խոսում է երկու երկրների հարաբերությունների ռազմավարական բնույթի մասին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է նաև ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության զորամասերից մեկի բանակային շինությունների բացման արարողությանը, ծանոթացել զորանոցային պայմաններին ու գերճշգրիտ S-300 զենիթահրթիռային համակարգերի աշխատանքին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է նաև ռազմական արդյունաբերության ձեռնարկություններից մեկը և ծանոթացել ռազմական ինքնաթիռների վերանորոգման նորակառույց արտադրամասի պայմաններին:

20 December 2010 - 12:35 AMT
As a result of cooperation of air defense troops of the RA Armed Forces and 102nd Russian military base stationed in Armenia, a joint air defense command post was opened.
Due to its modern equipment, the command post will be able to fix threats at air borders within the accuracy of one second and manage air target destruction.
The RA Defense Ministry’s press service reported that Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan participated in the official opening ceremony of the joint air defense command post.
Stressing the importance of the joint air defense command post opening, Ohanyan said that it is a qualitatively new level of the Armenian-Russian military cooperation and is an evidence of the strategic nature of the two countries’ relations.
The Minister also participated in a ceremony of army building’s opening in a military unit of the Armenian Armed Forces’ air defense, familiarized himself with conditions in barracks and operation of S-300 missile systems.