21 Դեկտեմբեր 2010 - 05:29 AMT
Եթե Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևն այսօր անցնի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում քվեարկության ժամանակ, ապա բանաձևը 2011 թվականին ընդունվելու մեծ շանսեր ունի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Նրա խոսքով` ԱՄՆ 111-րդ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում մեծամասնությունը կազմում են հանրապետականները, որոնց մի մասը հիասթափված է Թուրքիայի ներկայիս քաղաքականությունից:
«Նախորդ տարի բանաձևն ընդունելու համար 8 ձայն պակասեց: Եթե այս տարի հաջողվի ապահովել այդ ձայները, ապա բանաձևը կընդունվի: Բայց, այնուամենայնիվ, պետք չէ մեծ հույսեր կապել այսօրվա քվեարկության հետ»,- ասաց պրոֆեսորը:

Если резолюция о Геноциде армян не пройдет на сегодняшнем голосовании в Палате представителей США, то у резолюции большие шансы на принятие в следующем году. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил директор Института востоковедения НАН РА, профессор Рубен Сафрастян. По его словам, в Палате представителей 111-го Конгресса США большинство составляют республиканцы, часть которых разочарована нынешней политикой Турции.
«В предыдущем году для принятия резолюции не хватило 8 голосов. Если удастся в этом году обеспечить эти голоса, то резолюция будет принята. Но, тем не менее, не следует связывать больших надежд с сегодняшним голосованием»,- сказал профессор.