21 Դեկտեմբեր 2010 - 11:36 AMT
«Հայաստանի իշխանությունները հասկանում են, որ հայտնվել են կոլապսի առջև»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Այդ համատեքստում նա անդրադարձել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության 20-ամյակին նվիրված հոբելյանական նիստում: Զուրաբյանը բավական հետաքրքիր է համարել Սերժ Սարգսյանի ելույթը և այն, որ Հայաստանի նախագան անդրադարձել է կաշառակերությանն ու կոռուպցիային: «Հատկանշական է, որ Սերժ Սարգսյանը հասկացավ, որ նման խնդիրներ կան միայն նախագահության երրորդ տարում»,-ասել է Լևոն Զուրաբյանը: Ըստ նրա, ՀՀ իշխանությունները գիտակցում են իրենց ձախողման անխուսափելիությունն ու հուսահատ քայլեր են ձեռնարկում՝ շտկելու համար իրավիճակը:
Զուրաբյանն ասել է նաև, որ Հայաստանի նախագահի վերջին ելույթը ավելի շատ ընդդիմադիր գործչի ելույթի էր նման, քան երկրի ղեկավարի:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, թե ինչ առաջընթաց է գրանցվել 2010թ. ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում՝ Զուրաբյանն ասել է, որ ՀԱԿ-ը Աստանայում կայացած ԵԱՀԿ գագաթնաժողովից հետո արդեն հանդես եկել է հայտարարությամբ, սակայն, նա նշել է, որ գագաթնաժողովն արձանագրեց Հայաստանի պարտությունները, ինչպես նաև դուռ բացեց նոր պարտությունների համար: Անդրադառնալով 2011թ. ակնկալվող առաջընթացին՝ Զուրաբյանն ասել է, որ ՀԱԿ-ն ակնկալում է նոր անհաջողություններ հայկական կողմի համար:
Գնահատելով ՀԱԿ-ի գործունեությունը 2010թ.՝ Զուրաբյանն ասել է, որ, չնայած նրան, որ ընթացիկ տարում երկրում չեն եղել առանձնակի քաղաքական իրադարձություններ, նրանց հաջողվել է ակտիվ պայքար մղել մարդու իրավունքների համար:

21 December 2010 - 11:36 AMT
Coordinator of the Armenian National Congress Levon Zurabyan said that the Armenian authorities understand they are faced with a collapse.
Referring to Armenian President Serzh Sargsyan’s statement during the 20th anniversary sitting of the Republican Party of Armenia, Zurabyan said that the President’s statement and the fact that he referred to bribery and corruption in it were rather interesting.
“It is noteworthy that Serzh Sargsyan has conceived that such problems exist by the end of the third year of his presidency,” said Zurabyan.
According to him, the RA authorities grasp the inevitability of their failure and take desperate actions to improve the current situation.
According to the ANC Coordinator, the latest speech by the Armenian President resembles a statement of an opposition representative rather than the country’s leader.
Responding to a PanARMENIAN.Net reporter’s question as to what progress was recorded in the Karabakh conflict settlement in 2010, Zurabyan said that the ANC made a statement after the OSCE summit in Astana. However, he noted that the President has fixed Armenia’s losing policy as part of the OSCE summit, as well as opened doors for other losses.
Commenting on expectations with respect to the Karabakh conflict settlement in 2011, Zurabyan said that they expect new failures of the Armenian side.
Assessing the ANC activity in 2010, Zurabyan said that though there were not extraordinary political events in the country, they managed to put up active struggle for human rights.