«Մենք կլուծենք մեր առջև դրված խնդիրը՝ ավարտել բնակարանաշինությունը աղետի գոտում մինչև 2013 թվականը, սակայն կացարաններով ապահովման խնդիրը դեռ լիովին չի լուծվել»,-ասել է Հայաստանի քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը՝ ամփոփելով տարվա արդյունքները: Չնայած նրան, որ մինչ այդ կկառուցվի 6500-7000 բնակարան, այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ է նաև առանձնատներ կառուցել շուրջ 3000 գյուղաբնակների համար:
Ինչպես ասել է նախարարը, տարվա ընթացքում լուծվել է 1570 ընտանիքների բնակարանային խնդիրը, այդ թվում Գյումրիում բնակարաններ են ստացել 1056 ընտանիքներ, Սպիտակում՝ 165 ընտանիք, Լոռու մարզում՝ 303 ընտանիք և ևս 42 ընտանիք Ստեփանավանում: Նախարարն ասեց նաև, որ 2009-10թթ. սկսվել է 3 688 բնակարանների շինարարությունը:
Ինչ վերաբերում է 2011թ. ծրագրերին, ապա Վարդան Վարդանյանն ասել է, որ Սպիտակում, Լոռու և Շիրակի մարզերի գյուղական բնակավայրերում, ինչպես նաև նախատեսվում է ավատել 38 բազմաբնակարանային շնեքերի (1756 բնակարան) շինարարությունը, որը սկսվել էր 2010թ.:

«Мы решим поставленную перед нами задачу – завершить строительство в зоне Спитакского землетрясения к 2013 году, однако проблема c обеспечением крова будет решена не полностью», – сказал министр градостроения Армении Вардан Варданян, подводя итоги года. Несмотря на то, что к этому периоду будет построено порядка 6500-7000 квартир, тем не менее, есть необходимость в строительстве отдельных жилых домов для 3000 сельских жителей.
Как сообщил глава министерства, в течение этого года была решена проблема жилья 1570 семей, в том числе, в Гюмри квартиры получили 1056 семей, в Спитаке – 165 семей, в селах Лорийской области – 303 семьи и еще 42 семьи были обеспечены жильем в Степанаване. Министр также сообщил, что в 2009- 2010 гг. началось строительство 3 688 квартир.
Что же касается планов на 2011 год, то Вардан Варданян сказал, что в Спитаке, в сельских поселениях Лорийской и Ширакской областях Армении будет начато строительство 1180 квартир, а также планируется завершить строительство 38 многоквартирных домах (1756 квартир), которое было начато в 2010 году.