22 December 2010 - 11:32 AMT
«Հայաստանում շուրջ 30 հազար թմրամոլ կա, որոնցիc 7 հազարը թմրանյութերն ընդունում են ներերակային ճանապարհով: 2010թ. հունվարի 1-ի դրությամբ գրանցված է 1717 թմրամոլ, որոնցից 760-ը բնակվում է Երևանում, իսկ 957-ը՝ մարզերում»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի առողջապահության նախարարության նարկոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Պետրոս Սեմերջյանը:
Ըստ Սեմերջյանի, այս տարվա ընթացքում թմրամոլների քանակը Հայաստանում ավելացել է 382-ով, այդ աճը պայպանավորված է երկրի տնտեսական զարգացմամբ, քանի որ Հայաստանը նմանվում է այլ երկրների:
«Թմրամոլությունից բուժման կուրսը 24 օր է, ընդ որում բուժվում է հիվանդների 100 տոկոսը: 5 տարվա ընթացքում թմրանյութերին վերադառնալու հնարավորությունը կազմում է 80 տոկոս»,-ասել է Սեմերջյանը:
Նարկոլոգը նշել է, որ Հայաստանում օգտագործվում են բուժման այն բոլոր մեթոդները, որոնք կիրառվում են աշխարհի խոշորագույն ինստիտուտներում, որոնց օգնությամբ հիվանդները լիովին ձերբազատվում են թմրանյութերից ֆիզիկական և հոգեբանական կախվածությունից:
«Թմրանյութերի օգտագործման մակարդակի նվազեցման համար Հայաստանի առողջապահության նախարարությունն ու ոստիկանությունը դիմել են կառավարությանը՝ առաջարկելով հոգեմետ «Կոակսիլ» և «Սեդալգին» դեղամիջոցները, որոնք տնային պայմաններում այլ միջոցների հետ խառնելու դեպքում կարող են օգտագործվել որպես թմրանյութեր, ինչպես նաև «Տրոպիկամիդն» ու «Լիրիկան» վաճառել միայն բժշկի դեղատոմսով»,-ասել է Սեմերջյանը:

“В Армении 30 тыс. наркоманов, 7 тыс. из которых используют наркотики внутривенно. А по данным на 1 января 2010 года зарегистрированы 1717, 760 из которых живут в Ереване, а 957 в областях Армении. При этом средний возраст 90% наркоманов в Армении составляет 24-25 лет”, – сообщил на пресс-конференции в Ереване руководитель Наркоцентра Министерства здравоохранения Армении Петрос Семерджян.
По словам Семерджяна, в течение года число наркоманов в Армении увеличилось на 382 человека, и этот рост обусловлен экономическим развитием страны, поскольку Армения становится похожа на другие страны.
«Курс лечения от наркозависимости составляет 24 дня, при этом излечивается 100% больных. В течение 5 лет вероятность повторного возврата к наркотикам составляет 80%”, – сказал Семерджян.
Нарколог отметил, что в Армении используются все необходимые для лечения наркоманов методы, которыми руководствуются и крупнейшие институты мира, и при лечении больные полностью избавляются от физической и моральной зависимости.
“Для снижения уровня использования наркотиков, Министерство здравоохранения и полиция Армении обратились в правительство страны с просьбой психотропные лекарства «Коаксил» и «Седалгин», которые при смешивании в домашних условиях используются в качестве наркотических средств, а также «Тропикамид» и «Лирика» в аптеках продавать только по рецепту врача», – сказал руководитель Наркоцентра Министерства здравоохранения Армении.