Հայ ազգային կոնգրեսը խոչընդոտում է երկրում միասնական ընդդիմության ձևավորմանը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը: Ըստ նրա, ընդդիմությունն այսօր խաղում է նույն կանոններով, ինչ իշխանությունները: Ըստ Հակոբյանի, իշխանություններն այսօր շարժվում են դեպի բռնատիրություն: «Կոալիցիան պետք է ենթարկվի ՀՀԿ-ին և ընդունի որ ՀՀ նախագահի միակ թեկնածուն Սերժ Սարգսյանն է»,-հավելել է նա, ասելով, որ ով չի համաձայնվում, տանուլ է տալիս: Նույնը, ըստ նրա, կատարվում է ընդդիմության շարքերում: «Ըստ ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների, ընդդիմությունից նախագահի պաշտոնի միակ թեկնածուն Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է և բոլոր նրանք, ովքեր չեն ենթարկվում այդ խաղի կանոններն, հայտնվում են ընդդիմությունից դուրս»,-ասել է Հակոբյանը:
Իր հերթին «Ժառանգության » խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը հայտարարել է, որ եթե այդպես շարունակվի, ապա հիմնական պայքարը ընտրություններում կընթանա ոչ թե ընդդիմության ու կոալիցիայի միջև, այլ նրանց ներսում: «2012թ. կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները կարող են հերթական հիասթափությունը բերել, ինչպես դա եղավ 2007թ.»,-ասել է նա:

Армянский национальный конгресс мешает формированию единой оппозиции. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил зампредседателя партии «Наследие» Рубен Акопян. По его словам, оппозиция сегодня играет по тем же правилам, что и власти. По мнению Акопяна, армянские власти сегодня двигаются в сторону тоталитаризма. «Коалиция должна подчиниться РПА и принять, что единственный кандидат на пост президента РА – это Серж Саргсян”, – заявил он, добавив, что те, кто не соглашаются с этим, лишь проигрывают. По его словам, то же самое происходит и в оппозиции. “По мнению представителей АНК, единственным кандидатом на пост президента от оппозиции является Левон Тер-Петросян, и все те, кто не подчиняется правилам данной игры, оказываются вне оппозиции», – отметил он.
В свою очередь глава парламентской фракции «Наследие» Степан Сафарян заявил, что если так будет продолжаться, то основная борьба в ходе выборов будет идти не между, а внутри оппозиции и коалиции. «Предстоящие в 2012 году парламентские выборы могут превратиться в выборы разочарования, как это было и в 2007 году», – сказал он.