23 Դեկտեմբեր 2010 - 05:34 AMT
PanARMENIAN.Net-ի կայքն արդեն հասանելի է իրանցի օգտագործողների համար: Ինչպես հայտնել են գործակալության թղթակցին Թեհրանի հայ համայնքից, արդեն մի քանի օր գործակալության կայքը նորմալ գործում է Իրանի տարածքում:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, PanARMENIAN.Net-ի կայքը մի քանի ամիսների ընթացքում անհասանելի էր իրանցի օգտագործողների համար: Ինչպես այդ ժամանակ PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել էր Թեհրանի հայ համայնքի ներկայացուցիչը, գոյություն ունի բառերի որոշակի կարգ, որոնք օգտագործելիս ցանկացած կայք, անկախ նրանից, թե ինչ ռեսուրսի է պատկանում, արգեկափակվում է իրանցի օգտագործողների համար: Ընդ որում անհայտ է, թե ինչ բառերի է մասին է խոսքը: Այդ ժամանակ իրանցի ինտերնետ-օգտոգործողներին հաջողվել էր www.panarmenian.net կայք մտնել միայն անանուն պրոքսի սերվերների միջոցով:
Դեկտեմբերի սկզբին PanARMENIAN.Net-ի խմբագրությունը ստացել էր հաղորդագրություն, որի համաձայն մի քանի ամիսների ընթացքում Սիրիայում չի հաջողվում մտնել կայքը, դրա փոխարեն հայտնվում է «Network Error (tcp_error). Operation timed out» սխալը:

23 Декабрь 2010 - 05:34 AMT
Сайт агентства PanARMENIAN.Net уже доступен для иранских пользователей. Как корреспонденту агентства сообщили в армянской общине Тегерана, уже несколько дней, как сайт агентства нормально открывается на территории Ирана.
Как ранее сообщалось, сайт PanARMENIAN.Net на протяжении нескольких месяцев был недоступен для иранских пользователей. Как объяснили тогда корреспонденту PanARMENIAN.Net в Тегеране представители армянской общины, существует некий порядок слов, при использовании которого любой сайт, все зависимости от того, какому ресурсу принадлежит, блокируется для иранских пользователей. При этом неизвестно, о каких именно словах идет речь. Тогда иранским интернет-пользователям удавалось зайти на сайт www.panarmenian.net лишь посредством анонимных прокси-серверов.
В начале октября в редакцию PanARMENIAN.Net поступило сообщение, согласно которому на протяжении нескольких месяцев в Сирии не удается открыть сайт, вместо этого выводится ошибка “Network Error (tcp_error). Operation timed out”.