23 Դեկտեմբեր 2010 - 11:55 AMT
«Օտարալեզու դպրոցները նպաստելու են երկրում օտարալեզու վերնախավի ստեղծմանը, որի արդյունքում հայերենը զիջելու է իր դիրքերը և մղվելու ետին պլան` երկրում դառնալով երկրորդական լեզու»,- դեկտեմբերի 23-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցներին» նախաձեռնող խմբի անդամ Արամ Ապատյանը:
Նրա խոսքերով, կրթության ճիշտ համակարգ ստեղծելու համար անհրաժեշտ է այն կառուցել մայրենի լեզվի վրա: «Եթե քայլեր չձեռնարկվեն, Հայաստանում իրավիճակը կսկսի հիշեցնել Լիբանանի իրավիճակը` արաբական լեզուն մղվել է երկրորդ պլան, իսկ օտարալեզու դպրոցները չեն ապահովում բնակչության գրագիտությունը»,- ասել է Ապատյանը:
Իր հերթին, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Տիգրան Քոչարյանը նշել է, որ աղետալի ոչինչ չի տեսնում օտարալեզու դպրոցների բացման մեջ: «Ես մեր երկրի համար կործանարար չեմ համարում այդ օրինագծի ընդունումը»,- ասել է նա:
Հայաստանի խորհրդարանը դեկտեմբերի 22-ին ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է «Լեզվի մասին» և «Կրթության մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելու օրինագծերը, որոնք ենթադրում են երկրում օտարալեզու դպրոցների բացում: 90-ականների սկզբին իշխանությունների նախաձեռնությամբ օրենսդրական արգելք էր դրվել Հայաստանում ռուսաց լեզվի ուսուցման վրա: Փակվեցին գրեթե բոլոր ռուսական դպրոցները: Հիմա ենթադրվում է երկու մասնավոր օտարալեզու դպրոցների և իննը դպրոցների բացում, որոնք ստեղծվելու են միջպետական պայմանագրերի հիման վրա: Խոսքը գնում է ոչ միայն ռուսական, այլ նաև անգլիական և ֆրանսիական դպրոցների մասին:

23 Декабрь 2010 - 11:55 AMT
“Иноязычные школы будут способствовать созданию иноязычной элиты в стране, в результате этого армянский уступит свои позиции и отойдет на второй план, становясь второстепенным языком в государстве”, – заявил 23 декабря на пресс-конференции в Ереване член инициативной группы “Мы против иноязычных школ” Арам Апатян.
По его словам, для обеспечения правильной системы образования ее необходимо строить на родном языке. “Если не будет предпринято никаких шагов, ситуация в Армении станет напоминать ситуацию в Ливане – арабский язык находится на втором плане, а иноязычные школы не обеспечивают грамотность населения”, – сказал Апатян.
В свою очередь эксперт по информационной безопасности Тигран Кочарян отметил, что не видит ничего катастрофического в том, чтобы открывать иноязычные школы. “Я не вижу ничего губительного для нашей страны в принятии этого проекта”, – подчеркнул он.
Парламент Армении 22 декабря подавляющим большинством голосов принял законопроекты о внесении изменений в законы «О языке» и «Об общем образовании», которые предполагают открытие в стране иноязычных школ.
В начале 90-ых по инициативе властей был введен законодательный запрет на обучение на русском языке для граждан Армении. Фактически, были закрыты почти все русские школы. Теперь предполагается открытие двух частных иноязычных школ и девяти школ, которые будут созданы на основе межгосударственных договоров. Речь может идти не только о русских, но и английских и французских школах. Обучение на иностранном языке будет вестись пока только в средних и старших классах.