23 Դեկտեմբեր 2010 - 12:52 AMT
Սերգեյ Մինասյան. ԱՄՆ-ն մտադիր է օգտագործել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը Անկարայի հանդեպ ճնշում գործադրելու համար
Իր աշխատանքն ավարտած ԱՄՆ 111-րդ գումարման Կոնգրեսի արդյունքները ցույց տվեցին, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է պահել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը որպես մի «ոսկե հնարավորություն» Անկարայի հանդեպ ճնշում գործադրելու համար: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի գիտության դեպարտամենտի ղեկավար Սերգեյ Մինասյանը : «Վաշինգտոնի այդ ճնշումը կվերաբերի ամերիկա-թուրքական հարաբերությունների բոլոր ասպեկտներին»,-ասել է նա:
Դեկտեմբերի 22-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին արգելափակել է 252 բանաձևը՝ երկկուսակցական մեծամասնության աջակցությանը հակառակ:
Իր հերթին բանաձևի հեղինակ Ադամ Շիֆը հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը չընդունի բանաձևը այս գումարման ընթացքում, նա նմանատիպ բանաձև կներկայացնի նաև հաջորդ տարի:

23 Декабрь 2010 - 12:52 AMT
Сергей Минасян: США намерены использовать проблему признания Геноцида армян для дальнейшего давления на Анкару
Итоги завершившего свою работу 111 Конгресса США показали, что Соединенные Штаты намерены оставить проблему признания Геноцида армян как некую «золотую пулю» для давления на Анкару. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил глава департамента по науке Института Кавказа Сергей Минасян. «Это давление Вашингтона будет по всему блоку американо-турецких отношений в регионе», – сказал он.
22 декабря спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси заблокировала голосование по резолюции 252 о Геноциде армян, несмотря на поддержку двухпартийного большинства.
В свою очередь, автор резолюции конгрессмен Адам Шифф заявил, что если Палата представителей США не примет резолюцию 252 о Геноциде армян при этом созыве Конгресса, то он представит аналогичный законопроект в следующем году.