23 Դեկտեմբեր 2010 - 12:52 AMT
Սերգեյ Մինասյան. ԱՄՆ-ն մտադիր է օգտագործել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը Անկարայի հանդեպ ճնշում գործադրելու համար
Իր աշխատանքն ավարտած ԱՄՆ 111-րդ գումարման Կոնգրեսի արդյունքները ցույց տվեցին, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է պահել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը որպես մի «ոսկե հնարավորություն» Անկարայի հանդեպ ճնշում գործադրելու համար: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի գիտության դեպարտամենտի ղեկավար Սերգեյ Մինասյանը : «Վաշինգտոնի այդ ճնշումը կվերաբերի ամերիկա-թուրքական հարաբերությունների բոլոր ասպեկտներին»,-ասել է նա:
Դեկտեմբերի 22-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին արգելափակել է 252 բանաձևը՝ երկկուսակցական մեծամասնության աջակցությանը հակառակ:
Իր հերթին բանաձևի հեղինակ Ադամ Շիֆը հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը չընդունի բանաձևը այս գումարման ընթացքում, նա նմանատիպ բանաձև կներկայացնի նաև հաջորդ տարի:

23 December 2010 - 12:52 AMT
The results of 111th U.S. Congress work proved the country’s intention to leave the Genocide issue unresolved, so it could be used as the leverage on Ankara, according to the head of science department at Caucasus Institute Sergey Minasyan.
As he noted in a conversation with PanARMENIAN.Net reporter, the pressure will continue throughout the whole process of Armenia-Turkey rapprochement.
The U.S. House Democratic Leadership failed to schedule a vote on the Armenian Genocide Resolution, H,Res.252, despite support for this human rights measure from a broad bipartisan majority, killing the prospects for the passage of this legislation during this session of Congress.
With the current Democrat-led House of Representatives coming to a close, Rep. Adam Schiff (D-Burbank) said he is pushing for a vote on H. Res. 252 before U.S. Congress adjourns. Schiff said he will reintroduce the resolution if necessary next year.