«Ցավոք, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին վերջին պահին որոշեց, որ չի դնի 252 բանաձևը քվեարկության, թեև խոստացել էր: Սակայն, ամեն ինչ այնքան էլ վատ չէ: Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը կրկին կմտնի Կոնգրես, և ես կարծում եմ, այս անգամ շանսերն ավելի մեծ կլինեն»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Ըստ նրա, Կոնգրեսի նոր կազմը նախորդից ուժեղ կլինի, իսկ 2011թ. բարենպաստ կլինի Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունման համար:
«Նոր Կոնգրեսում բանաձևին կսատարեն ոչ միայն հունական ու կիպրոսյան լոբբիները, որոնք ավանդաբար համագործակցում են հայկական լոբբիի հետ, այլ նաև, ինչը շատ կարևոր է, հրեական լոբբին, ինչը ավելացնում է մեր շանսերը: Նոր գումարման Ներկայացուցիչների պալատի մթնոլորտը հակաթուրքական է լինելու: Ինչ վերաբերում է նոր խոսնակ Ջոն Բեյնորին, ապա նա ոչ թե հայերի դեմ է տրամադրված, այլ թուրքամետ է: Սակայն, ես կարծում եմ, որ նա կփոխի իր դիրքորոշումը»,-ասել է Կիրակոսյանը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ն կարող է պատժել Թուրքիային, ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ դա վատագույնն է, ինչ կարող է տեղի ունենալ Թուրքիայի համար:

23 Декабрь 2010 - 13:14 AMT
«К сожалению, спикер Нэнси Пелоси в последнюю минуту решила, что не будет ставить резолюцию 252 на голосование, хотя и обещала. Но в принципе, все повернулось не так уж плохо. Резолюция о признании Геноцида армян вновь будет внесена в Конгресс, и я думаю, что шансов на этот раз будет больше», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян. По его словам, новый состав Конгресса будет сильнее предыдущего, а 2011 год – благоприятным для принятия резолюции о Геноциде армян.
«В новом Конгрессе резолюцию будут поддерживать не только греческое и кипрское лобби, которые традиционно выступают вместе с армянским, но и, что очень важно, еврейское. Это дает нам больше шансов. Атмосфера в новой Палате представителей более антитурецкая. Что же касается нового спикера Палаты Джона Бейнора, то он настроен не антиармянски, а протурецки. Однако я думаю, что и он изменит свою позицию», – сказал Гирагосян, добавив, что США могут наказать Турцию, и признание Геноцида армян – худшее, что может произойти для Турции.
22 декабря спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси заблокировала голосование по резолюции 252 о Геноциде армян, несмотря на поддержку двухпартийного большинства.
В свою очередь, автор резолюции конгрессмен Адам Шифф заявил, что если Палата представителей США не примет резолюцию 252 о Геноциде армян при этом созыве Конгресса, то он представит аналогичный законопроект в следующем году.